Vanessa Nakate, nastoletnia działaczka klimatyczna, brała udział w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Była tam z czterema innymi aktywistkami, w tym między innymi z Gretą Thunberg. Amerykańska agencja prasowa Associated Press opublikowała komunikat na temat wydarzenia, który opatrzyła zdjęciem młodych działaczek. Nakate zauważyła wówczas, że wycięto ją ze zdjęcia, do którego pozowała ze swoimi rówieśniczkami. 

"Po raz pierwszy w życiu dotarła do mnie definicja rasizmu" - podkreśliła Nakate w wideo, które opublikowała na Twitterze. Dodała, że „udział w forum był dla niej wspaniałym doświadczeniem, dzięki któremu mogła opowiedzieć o tym, jaki wpływ na ludzi w Afryce wywierają zmiany klimatyczne”. - Po wszystkim chciałam opublikować zdjęcia ze strajku i wtedy natrafiłam na ten artykuł - zaznaczyła dziewczyna. - Patrzyłam na zdjęcie i widziałam wyraźnie, że zostałam z niego wycięta. Pominięte zostało i moje przesłanie, i ja na zdjęciu - dodała. 

Jak informuje CNN, agencja Associated Press, w związku z zaistniałą sytuacją,  wystosowała przeprosiny na swoim blogu. ”Przykro nam z powodu zdjęcia, które zostało przez nas opublikowane dziś rano. Wykadrowano z niego ugandyjską działaczkę klimatyczną, Vanessę Nakate, jedyną ciemnoskórą osobę, jaka się na nim pojawiła" - czytamy. "Jako agencja informacyjna dokładamy wszelkich starań, aby w sposób adekwatny odzwierciedlać świat, który przedstawiamy. Uwrażliwiamy naszych dziennikarzy na kwestie uwzględniania i wykluczania poszczególnych zjawisk w przekazach. Przeprowadziliśmy rozmowy wewnętrzne z naszymi pracownikami i wyciągniemy wnioski z tego błędu" - zaznaczono. 

Z wpisów Nakate na Twitterze wynika jednak, że o przeprosinach agencji dowiedziała się z publikacji CNN. Choć zamieszczono je w sieci, Nakate nie oznaczono ani się do niej bezpośrednio nie odniesiono. 

Sprawa wywołała w sieci oburzenie. Wielu użytkowników mediów społecznościowych podkreśla, że komunikat Associated Press jest "pusty" oraz, że nie wygląda na to, aby agencja żałowała swojego zachowania. 

Sytuację skomentowała także Greta Thunberg, która podkreśliła, że „jest jej bardzo przykro, że zrobiono coś takiego. „Jesteś ostatnią osobą, która na to zasłużyła! Wszyscy jesteśmy bardzo wdzięczni za to, co robisz i wszyscy przesyłamy miłość i wsparcie" - napisała nastoletnia działaczka.