Aktualizacja: 15.11.2019 14:07 Publikacja: 15.11.2019 13:57
Foto: AdobeStock
Jak informuje "Dziennik Bałtycki", dyrektor departamentu zdrowia Urzędu Marszałkowskiego dr Tadeusz Jędrzejczyk, potwierdził, że lekarze z oddziału dziecięco-młodzieżowego ze Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku złożyli wypowiedzenia.
Jeżeli nie zostaną one wycofane, ze szpitala odejdzie także zatrudniona na kontrakcie dr Izabela Łucka, która pełni funkcję wojewódzkiego konsultanta ds. psychiatrii dziecięcej. Pozostała czwórka lekarzy, którzy pracują na etatach ma trzymiesięczny okres wypowiedzenia.
Ze względu na to, że na rynku jest deficyt psychiatrów dziecięcych, a dyrekcja szpitala może nie być w stanie zakontraktować nowych lekarzy, sytuacja jest niezwykle trudna.
"Dziennik Bałtycki" cytuje oświadczenie, z którego wynika, że szpital ma największy problem z brakiem miejsc dla pacjentów, głównie dla dzieci i młodzieży. Obecnie na oddziale tym znajduje się prawie 50 pacjentów, choć miejsca jest dla 35.
Mimo starań dyrekcji szpitala oraz informowania o sytuacji NFZ oraz Ministerstwa Zdrowia, nie udało się znaleźć rozwiązania problemu.
Oddział psychiatryczny dla dzieci i młodzieży w gdańskim szpitalu od dawna miał problemy, podobnie jak cała psychiatria dziecięca w Polsce, która wciąż zmaga się z niedofinansowaniem oraz problemami kadrowymi.
Choć to jedyny na północy województwa pomorskiego oddział pomagający dzieciom z zaburzeniami psychicznymi, istnieje prawdopodobieństwo, że zostanie zamknięty.
„Donald Trump podjął dialog z Władimirem Putinem. Której ze stron Pani/Pana zdaniem przeniesie to większe korzyści?” - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
Zmarł prof. Łukasz Turski, fizyk i popularyzator nauki, jeden z pomysłodawców budowy Centrum Nauki Kopernik w Warszawie oraz inicjator Pikniku Naukowego. - Odszedł człowiek wielkiego formatu - stwierdził prof. Dariusz Jemielniak, wiceprezes PAN.
Rząd ma szansę stworzyć unikalny model wzmocnienia odporności społecznej na różne zagrożenia, nie tylko ze wschodu. Kluczem jest edukacja.
Rozpoczęcie astronomicznej wiosny nieodłącznie kojarzy się ze zmianą czasu na letni. Kiedy dokładnie przestawiamy zegarki? Czy to już w ten weekend?
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Mieszkańcy gminy Lelis i sąsiadujących miejscowości są przerażeni, ponieważ morderca wyszedł właśnie z więzienia. Czy wróci w rodzinne strony?
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Rok 2020 dowiódł, że dla patogenów granice nie istnieją. Z końcem 2019 r. zaczęły pojawiać się doniesienia o przypadkach tajemniczego zapalenia płuc – z chorobą zmagano się w Chinach. Wkrótce wirus – nieco później nazwany SARS-CoV-2 – pojawił się w Europie. 4 marca w województwie lubuskim oficjalnie zidentyfikowano polskiego pacjenta „0”. Czy w zglobalizowanym świecie można przewidzieć i kontrolować rozprzestrzenianie chorób? Tak, o ile naukowcy reprezentujący różne dziedziny wiedzy będą myśleć i pracować wspólnie.
Czy kontakt z naturą może zmniejszyć poziom odczuwanego bólu? Kwestię tą zbadał zespół brytyjskich i austriackich naukowców. Wyniki badania nie były zaskoczeniem. Potwierdziły także tezę postawioną przed rozpoczęciem eksperymentu.
Dwa nowoczesne badania - test HPV HR oraz cytologia na podłożu płynnym - już od 26 marca wejdą do programu profilaktyki raka szyjki macicy. Będą dostępne bezpłatnie, w ramach NFZ. Ministra zdrowia podpisała rozporządzenie w tej sprawie. „To przełom w systemie profilaktyki onkologicznej w Polsce” - ocenia Narodowy Instytut Onkologii.
Zmarł prof. Łukasz Turski, fizyk i popularyzator nauki, jeden z pomysłodawców budowy Centrum Nauki Kopernik w Warszawie oraz inicjator Pikniku Naukowego. - Odszedł człowiek wielkiego formatu - stwierdził prof. Dariusz Jemielniak, wiceprezes PAN.
Władze Wenezueli poinformowały o zawarciu porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie wznowienia lotów z odsyłanymi z USA migrantami.
Ból pleców to powszechny problem, który może wynikać z wielu, często trudnych do ustalenia przyczyn. Sposobów radzenia sobie z nim jest sporo, jednak okazuje się, że większość jest nieskuteczna. Według naukowców działa tylko kilka metod.
Będzie nowy mikrolas w Gdańsku, a w Krakowie las powstanie przy ul. Węgrzeckiej. Wspólne sadzenie drzew przez mieszkańców w obu miastach zaplanowano na sobotę.
W opisywanych przez Radosława Kobierskiego światach i postaciach nawet na moment nie czuć fałszu. Zastanawiamy się raczej, skąd on to wszystko o nas wie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas