Wystarczy, aby kobiety nie bały się utraty pracy

Wanda Nowicka Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny

Publikacja: 10.05.2008 03:09

RZ: Czy liczba dokonywanych aborcji ma wpływ na spadek przyrostu naturalnego?

Wanda Nowicka:

Trudno mówić, że nie ma to żadnego związku. Nie lekceważyłabym zjawiska aborcji, ale przecież nie jest ono główną przyczyną spadku urodzeń. Trzeba pamiętać, że kobiety nie chcą rodzić dzieci i uciekają się do aborcji z wielu powodów. Jeśli matki nie będą miały stabilizacji ekonomicznej, ani gdzie zostawić dzieci, kiedy pójdą do pracy, to kobiety nie będą się decydować na posiadanie potomstwa. Tymczasem w polskim Sejmie ciągle nie może się przebić ustawa dotycząca przedszkoli.

Dlaczego w krajach rozwiniętych liczba urodzin tak szybko spada?

W krajach biednych obowiązuje tradycyjny model rodziny. Rola kobiety sprowadza się do prokreacji i prowadzenia domu. W krajach rozwiniętych kobiety mają więcej praw i możliwości rozwoju zawodowego i chcą z tego korzystać. Jednocześnie rzadko obowiązuje system, który rekompensowałby koszty zawodowe i osobiste związane z posiadaniem dziecka. To nie muszą być zachęty finansowe – zresztą na takie naprawdę skuteczne mechanizmy finansowego wsparcia stać tylko najbogatsze państwa. Wystarczy, że przyszłe matki nie będą się musiały obawiać utraty pracy. Ostatnio Komisja Europejska zaproponowała, aby w Unii był promowany partnerski model rodziny. To bardzo dobry pomysł. Ojciec mógłby liczyć na takie same ułatwienia związane z wychowaniem dzieci jak matka i korzystałby na przykład z elastycznych godzin pracy. Wtedy może uda się odejść od tego stereotypu, że jak kobieta ma dziecko, to na pewno będzie chodzić na zwolnienie, więc lepiej jej nie zatrudniać.

Czy dotychczasowe rozwiązania w Polsce, na przykład becikowe, przyniosły jakieś efekty?

Który poważny człowiek zdecydowałby się na tak poważną rzecz jak posiadanie dziecka dla tysiąca złotych? I to jeszcze kiedy nie może znaleźć pracy. Mogło to zachęcić jakieś rodziny z marginesu, które potrzebowały szybko pieniędzy.

Społeczeństwo
Nowa Zelandia będzie uznawać tylko płeć biologiczną? Jest projekt ustawy
Społeczeństwo
Haiti chce od Francji zwrotu „okupu” sprzed ponad 200 lat. Chodzi o miliardy
Społeczeństwo
Przełom w walce z cukrzycą? Firma farmaceutyczna ogłosiła wyniki badań klinicznych
Społeczeństwo
Holandia chce deportować do Armenii 12-latka, który nigdy nie widział Armenii
Społeczeństwo
Kultura i imperializm. Rosyjscy twórcy wciąż mają dużo odbiorców w Ukrainie