– W naszej przestrzeni publicznej brakuje wzorców postaw i zachowań związanych z rodziną. Istnienie Narodowego Dnia Życia pomaga takie wzorce kreować – tak o idei dnia mówi Jacek Sapa, sekretarz Komitetu Obchodów Narodowego Dnia Życia.
NDŻ ustanowił Senat w 2004 r., a ponieważ życie rodzi się w rodzinie, to jej poświęcane są kolejne narodowe dni.
– Chcemy zachęcić do refleksji nad tym, kim jesteśmy i kim chcemy być w rodzinie, jak wychowujemy dzieci, które będą kiedyś odgrywać role społeczne – mówi Sapa o tegorocznym haśle „Stawiam na rodzinę”.
Chociaż w debatach publicznych pozytywne wzorce rodzin zajmują mało miejsca, to jak wynika z badań prowadzonych w ostatnich latach przez różne ośrodki, dla Polaków rodzina jest najważniejsza. Zdaniem aż 92 proc. z nas do prawdziwego szczęścia człowiek potrzebuje rodziny. 88 proc. na pierwszym miejscu wśród wartości stawia rodzinę. Na dalszych zaś: dobre zdrowie (59 proc.), spokój, uczciwe życie (po 46 proc.), pracę zawodową (44 proc.), szacunek innych (43 proc.). 78 proc. badanych wyznaje, że szczęście rodzinne jest najważniejszą przesłanką, jaką kierują się w życiu. Prawie wszyscy dorośli Polacy deklarują, że chcą mieć dzieci. Najwięcej chciałoby realizować model rodziny 2+2. Troje lub więcej dzieci chce mieć 30 proc. osób, jedno dziecko – tylko 12 proc.
[wyimek]92 proc. z nas uważa, że do prawdziwego szczęścia człowiek potrzebuje rodziny[/wyimek]