Nowe reguły ustanowił Panos Papadopoulus, właściciel konkursu Miss Szwecji, żeby było śmieszniej - producent kostiumów kąpielowych Panos Emporio. Uznał, że wybory Miss Szwecji mają podkreślać walory wewnętrzne uczestniczek. Zamiast paradować w bikini kandydatki na najpiękniejszą kobietę Szwecji eksponowały ostatnimi czasy na scenie swoją wiedzę i erudycję. Zamiast tradycyjnego wdzięczenia się w kostiumach kąpielowych, odpowiadały na pytania, jaki jest najdłuższy most Szwecji czy jaka jest ostatnia litera alfabetu.

Właściciel konkursu Miss Universum Amerykanin Donald Trump kieruje się innymi zasadami. Dlatego wykluczył z udziału w Miss Universum przedstawicielkę Szwecji, która nie przeszła przez obligatoryjną część imprezy — występ w bikini. Z tego względu Trump przyznał firmie zajmującej się działalnością rozrywkową licencję na wybranie szwedzkiej reprezentantki na nowej imprezie Miss Universe Sweden.

Nie pierwsze to perturbacje w konkursach Miss Szwecji, które organizowane są od 1949 r. W 2007 r. finał gali w Helsinborgu wygrała Isabel Lestapier Winqvist. Po tygodniu od nominacji prasa zaczęła spekulować, że 20-letnia miss może nie wyjechać do USA, by walczyć o tytuł Miss Universum. Pozowała bowiem w bikini dla pisma dla panów FHM, co kolidowało całkowicie z nowymi zasadami wprowadzonymi przez króla kostiumów kąpielowych Papadopoulusa.

Choć Papadopoulus problemowi pozowania w bikini zaprzeczył, miss Szwecji w końcu tytuł odebrano. Koronę otrzymała wicemiss, ale na wybory Miss Universum 2007 Szwecja nikogo nie wysłała, tłumacząc to brakiem czasu i wolą zaznaczenia, że konkurs nie nadąża za postępem.

Teraz Papadopoulus oskarża kierownictwo Miss Universum, że jest mało nowoczesne i w dodatku zazdrosne o to, że wszyscy zwrócili uwagę nowoczesną koncepcję konkursu w wydaniu szwedzkim.