Razy wymierza się publicznie, często przy owacjach tłumu, ratanowym lub bambusowym kijem albo rózgą. Lista krajów stosujących ten rodzaj kary jest długa: Wyspy Bahama, Malezja, Singapur, Libia, Jemen, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Arabia Saudyjska, Iran, Sudan, Brunei. W państwach takich jak Indonezja, Nigeria, Afganistan czy Indie, gdzie prawo nie reguluje kwestii chłosty, o karze decydują rady plemienne i sądy zwyczajowe.
– Żyjemy w XXI wieku, chłosta zaś jest rodzajem średniowiecznej tortury – oburza się w rozmowie z „Rz” Maryam Namazie, urodzona w Iranie obrończyni praw człowieka, przewodnicząca Rady Byłych Muzułmanów w Wielkiej Brytanii. – Kara ta wynika z tradycji i zwyczajów, które usilnie podtrzymują niektóre środowiska islamskie i politycy. Pierwszym krokiem, który powinien doprowadzić do całkowitego jej zniesienia, jest oddzielenie religii od prawa – dodaje. – Chłosta godzi w podstawowe prawa człowieka, ludzie są bowiem często karani za zachowanie, które w rzeczywistości nie jest przestępstwem – podkreśla nasza rozmówczyni.
Tak było w przypadku dziennikarki Lubny Hussain, która z grupą innych kobiet została aresztowana w lipcu w stolicy Sudanu Chartumie za to, że ubrane były w spodnie. Sąd skazał ją na 40 batów i karę grzywny.
[link=http://www.rp.pl/artykul/157641,353184_Modelka_nie_uniknie_chlosty.html]Chłosta czeka też byłą modelkę Kartikę Sari Devi[/link], która została przyłapana w jednej z malezyjskich dyskotek z kuflem piwa. W świetle prawa koranicznego, pijąc alkohol popełniła przestępstwo. W zeszłym miesiącu sąd skazał ją na sześć uderzeń ratanowym kijem. Wyrok odroczono ze względu na obchodzony obecnie przez muzułmanów ramadan. Devi będzie pierwszą wychłostaną kobietą w Malezji. W 2006 roku głośna była sprawa 19-letniej Saudyjki, która nie dość, że padła ofiarą gwałtu, to została skazana na karę chłosty i więzienie. Ostatecznie dziewczynę ułaskawił król. W Iranie kobieta, która pokaże się ulicy bądź w innym miejscu publicznym bez nakrycia głowy, naraża się na 74 baty. Wychłostany może zostać także mężczyzna i kobieta przebywający razem nie będąc spokrewnieni. – Chłosta jest karą symboliczną, która ma na celu upomnienie grzesznika i pokazanie mu, że postąpił niewłaściwie – mówi „Rz” dr Aly Khorshid, znawca szarijatu z Wielkiej Brytanii. I dodaje: – Powinna być stosowana delikatnie tak, by nie uszkodzić ciała osoby skazanej ani nie zadawać jej zbyt dużego bólu. Przyznaje jednak, że bywa inaczej. Na przykład w Pakistanie, gdzie talibowie, wbrew zakazom, wciąż stosują karę chłosty. W kwietniu tego roku do Internetu trafiło nagranie, na którym widać, jak wymierzają 17-letniej dziewczynie z Doliny Swat 34 uderzenia za to, że ta spotkała się z nieznajomym.