Jesteśmy potęgą w przedmiotach ścisłych i naukach przyrodniczych, ale niewiele osób zna nazwiska uczniów, którzy zdobywają medale na olimpiadach międzynarodowych. Warto jednak je zapamiętać, bo talent i wiedza, jaką już dziś osiągnęli, wróżą tym młodym ludziom wielką naukową karierę.
Tornado i ropa w piasku
Jakub Supeł jest uczniem II klasy warszawskiego liceum im. Staszica. Zdobył brązowy medal na Światowej Olimpiadzie Fizycznej w Tangerang w Indonezji.
Do udziału w zawodach zaproszono 72 najlepszych młodych fizyków z 16 krajów.
– W gronie tym znaleźli się m.in. złoci medaliści olimpiady międzynarodowej, laureaci zawodów azjatyckich, a także uczniowie, którzy korespondencyjnie rozwiązywali zadania. Dlatego jest ona nazywana olimpiadą olimpiad z fizyki – mówi Włodzimierz Zielicz, nauczyciel warszawskiego liceum Staszica, wychowawca olimpijczyka.
W indonezyjskich zawodach Polskę reprezentowała trzyosobowa drużyna: Konrad Szymański z krakowskiego V liceum im. A. Witkowskiego oraz Jakub Supeł i Michał Jan Pacholski reprezentujący XIV LO im. Staszica. – Musiałem m.in. obliczyć kształt tornada, a także jak szybko beczka z piaskiem wypełni się ropą naftową wpływającą do niej pod dużym ciśnieniem – wspomina Jakub.
Konrad Paluszek kończy dopiero I klasę, a już zajął drugie miejsce w finale olimpiady matematycznej. W lipcu wraz Jakubem Skorupskim z klasy II liceum Staszica oraz Marcinem Kostrzewą z V LO im. A. Witkowskiego w Krakowie będzie reprezentował Polskę na międzynarodowej olimpiadzie w Kolumbii.