Ponad 73 proc. specjalistów szukających pracy, których zapytał portal Pracuj.pl, zadeklarowało, że jest w stanie przeprowadzić do innego miasta, gdyby tam czekała na nich praca. Chętni do wyjazdu są nie tylko mężczyźni, ale także kobiety, które do tej pory uważane były za mniej mobilne.
– Sytuacja w Polsce się normalizuje. Co prawda daleko nam do takiej mobilności, jaka jest na zachodzie Europy, ale rzeczywiście widać, że Polacy chętniej się z powodu pracy przeprowadzają – mówi Piotr Wielgomas z agencji rekrutacyjnej Bigram.
Młodzi bardziej mobilni
Z badań Pracuj.pl wynika, że najsilniejszą zachętą do zmiany miejsca zamieszkania jest wyższe wynagrodzenie. Aż 40 proc. ankietowanych odpowiedziało, że jest skłonnych przeprowadzić się z tego powodu.
– Gotowość do relokacji wśród kandydatów uzależniona jest od wielu czynników, przede wszystkim od ich sytuacji rodzinnej, posiadanych kwalifikacji oraz sytuacji na lokalnym rynku pracy – mówi Anna Piotrowska-Banasiak, Development Director z firmy Antal.
Z kolei znaczący awans byłby motywujący dla jednej piątej badanych kobiet oraz dla co trzeciego mężczyzny. Także jedna piąta kobiet zdecydowałaby się na relokację, gdyby uzyskała wsparcie od nowego pracodawcy – pomoc w znalezieniu mieszkania, szkoły, przedszkola. Co ciekawe, czynnik ten jest ważniejszy dla mężczyzn niż dla kobiet – ponieważ wśród panów ponad jedna czwarta zdecydowałaby się na zmianę miejsca zamieszkania, gdyby pracodawca pomógł w przeprowadzce.