9 października przypada narodowe święto Korei Południowej - tzw. Dzień Alfabetu. Koreański alfabet (hangul) został stworzony w 1443 roku na polecenie króla Sejonga. To jedyny sposób tzw. zapisu funkcyjnego używany na masową skalę przez jeden z najbardziej rozwiniętych krajów świata. Hangul powstał jako zbiór liter mających przypominać układ gardła, podczas ich wypowiadania. Niektóre ze znaków są okrągłe jak usta, inne kanciaste i ostre jak język, krtań i zęby tworzące przy różnych dźwiękach różne kształty.
Król Sejong nazywany jest Wielkim. Pod jego panowaniem Korea znajdowała się w ciągłym rozkwicie, mówiono o złotym wieku całego narodu. Sejong, jak przystało na wielkiego monarchę, był pracoholikiem. Zupełnie nie przeszkadzało mu to, że za czasów jego rządów (1418-1450) kultu pracy jeszcze nie znano. Podobno nie opuścił żadnego ze spotkań z ministrami w swoim pałacu Gyeongbokgung. Codziennie nad ranem, między godziną 3 a 5, rozprawiano tam o tym, jak jeszcze można by usprawnić kraj. W wolnych chwilach król szukał rozwiązań bieżących problemów w sali noszące nazwę Sajeongjeon (dosł. "sala, w której król głęboko zastanawia się zanim zdecyduje, co jest słuszne, a co nie").
Hangul miał pomóc w edukacji społeczeństwa. Wcześniej posługiwano się jedynie skomplikowanym system zapisu koreańskich tekstów przy pomocy chińskich znaków. Poznać go mogli (ze względu na czas, potrzebne wykształcenie i środki finansowe) jedynie najlepiej urodzeni. Dziś Dzień Alfabetu obchodzi się organizując konkursy językowe (także dla obcokrajowców). Dodatkowo w 1997 roku UNESCO wpisało koreański alfabet na listę światowego dziedzictwa.
Dzień, w którym obchodzi się rocznicę powstania alfabetu kilkukrotnie zmieniany, ze względu na uwzględnianie różnic w kalendarzach używanych historycznie oraz na nowe fakty na temat historii hangul. Status tego ważnego dnia także ulegał zmianie - po wojnie wolne od pracy mieli z tej okazji państwowi urzędnicy, następnie uznano, że Korea ma już zbyt wiele takich okazji do urlopu, by od 2013 roku na żądanie Stowarzyszenia Miłośników Hangul powrócić do statusu państwowego święta.