– Forum jest inicjatywą obywatelską. Zgromadzili się w niej nie tylko przedstawiciele biznesu, ale i prawnicy, samorządowcy oraz działacze społeczni – mówi prof. nadzw. dr hab. Barbara Piontek, sekretarz generalna Forum.
W trakcie kongresu odbędzie się niemal 20 warsztatów eksperckich, ich uczestnicy będą pracować nad szkicami ustaw w takich obszarach, jak prawo podatkowe, prawo zamówień publicznych, prawo energetyczne czy efektywność samorządów. – To będą spotkania robocze. Chcemy w czasie tych dwóch dni wypracować rozwiązania, które poprawią efektywność i sprawność działania państwa – tłumaczy prof. Piontek.
Efektem debat przedsiębiorców, prawników, ekonomistów i przedstawicieli różnego typu instytucji będzie zbiór dobrych praktyk dla państwa i biznesu „Prawo dla wolności i rozwoju".
Zdaniem osób skupionych wokół inicjatywy sprawnie działające państwo jest konieczne do tego, by rozwijała się przedsiębiorczość. Bo od tego, czy rozwija się biznes, zależy to, czy Polacy będą mieli pracę i ile będą mieli w portfelu. – Każda złotówka, która trafia na rynek, pochodzi z relacji pracodawca–pracownik. My chcemy właśnie o tę relację zadbać – tłumaczy Piontek.
Ważnym punktem w programie imprezy jest praca nad systemem zamówień publicznych. Jak mówi sekretarz generalna Forum: – Polskie firmy mają konkurować dziś z zachodnimi, które wchodzą na nasz rynek. Tyle że te drugie rozwinęły się na zamówieniach publicznych. Dlatego uważamy, że i nasze państwo powinno wspierać rodzimych przedsiębiorców. Tak by wyrównać szanse wszystkich podmiotów działających na rynku.
Podczas dwóch dni Kongresu jego uczestnicy wypracują kodeks zawierający propozycję zmiany w prawie. Zostanie on złożony na ręce prezydenta Andrzeja Dudy, który nie tylko objął wydarzenie honorowym patronatem, ale i obiecał wziąć w nim czynny udział. – By doszło do zmian, potrzeba woli politycznej. Mamy nadzieję, że zaangażowanie pana prezydenta świadczy o tym, że właśnie nadchodzi dobry klimat dla przedsiębiorców – podsumowuje Piontek.