Liczba osób zaginionych cały czas rośnie

Rozmowa | Irena Musiałkiewicz, Fundacja Itaka – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych

Aktualizacja: 10.01.2016 23:03 Publikacja: 10.01.2016 18:24

Liczba osób zaginionych cały czas rośnie

Foto: materiały prasowe

Rz: Rodziny osób długotrwale zaginionych zostaną na podstawie badań DNA porównane z osobami zmarłymi pochowanymi jako NN (nieznane). Jak często poszukiwania ludzi zaginionych nie przynoszą skutku?

Irena Musiałkiewicz: Liczba osób trwale zaginionych od lat utrzymuje się na poziomie 4 tys. To podobna ilość do liczby osób pochowanych jako nieznane, stąd też hipoteza, że mogą to być ci sami ludzie. Na szczęście większość osób udaje się odnaleźć. Z naszych statystyk wynika, że w ciągu pierwszych dwóch tygodni od zaginięcia odnajduje się aż 80 proc. osób. Także statystyki policyjne, które są obszerniejsze, mówią, że ok. 90 proc. ludzi się odnajduje.

Jakie są najczęstsze przyczyny zaginięć tych, którzy się odnaleźli?

Przyczyny są różne i zależą od wieku. Dzieci giną głównie przez nieuwagę dorosłych: czasem naprawdę wystarczy chwila zagapienia i dziecko się gubi. U młodzieży najczęstszą przyczyną są ucieczki z domu. Za to u dorosłych spektrum tych przyczyn jest bardzo szerokie. Na pewno dużą rolę odgrywają różne problemy psychiczne, najczęściej depresja. Ale zdarzają się też sytuacje, w których osoba zupełnie świadomie decyduje się, że chce opuścić bliskich i kompletnie zmienić swoje życie. U starszych najczęstszą przyczyną są problemy z pamięcią wynikające z demencji czy choroby Alzheimera.

Czy na przestrzeni ostatnich lat zmieniło się coś, jeśli chodzi o zaginięcia?

Liczba osób zaginionych cały czas rośnie. Z danych policji wynika, że w 2009 r. zaginęło ok. 15 tys. osób, a w 2014 r. już ponad 20 tys. Myślę, że po prostu mamy coraz większe zaufanie do policji i częściej zgłaszamy nawet chwilowe zaginięcie. Dziś już wiemy, że na policję można się zgłosić niemal natychmiast, nie trzeba czekać nawet 24 godzin.

Społeczeństwo
Apel o wsparcie dla programów badawczych dla białoruskiej opozycji
Społeczeństwo
Repatriacje: więcej pieniędzy, ale tylko dla polskich zesłańców
Społeczeństwo
Kolejny incydent w szpitalu. „Agresywny i wulgarny pacjent”
Społeczeństwo
Władysław Kosiniak-Kamysz w Dniu Flagi: Bądźmy dumni z Biało-Czerwonej
Społeczeństwo
Cudzoziemcy na potęgę kupują mieszkania w Polsce. Zachęcił ich kredyt 2 procent
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku