Dramatyczny wzrost liczby prób samobójczych wśród najmłodszych

W 2023 roku polska policja zarejestrować miała 2139 prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży, z czego 146 zakończyło się zgonem. W aż ośmiu województwach zanotowano wzrost wobec roku 2022.

Publikacja: 22.01.2024 12:53

W 2023 roku polska policja zarejestrować miała ponad 2139 prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży

W 2023 roku polska policja zarejestrować miała ponad 2139 prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży, z czego 146 zakończyło się zgonem

Foto: AdobeStock

Aktywiści Fundacji GrowSPACE na poniedziałkowej konferencji prasowej przedstawili dane dotyczące prób samobójczych dzieci i młodzieży do 18 roku życia, które otrzymali z komend wojewódzkich policji. Są one niezwykle niepokojące – wskazują bowiem, że w 2023 roku życie próbowało sobie odebrać ponad dwa tysiące osób w tej grupie wiekowej.

Odnotowano wzrost liczby prób samobójczych wśród najmłodszych

Przedstawiony przez Fundację GrowSPACE raport wskazuje, że w 2023 roku liczba przypadków prób samobójczych dzieci i młodzieży do 18 roku życia wyniosła 2139. Liczba prób samobójczych, które niestety zakończyły się zgonem wynosi sumarycznie 146 przypadków. W aż ośmiu województwach zanotowano wzrost wobec 2022 roku. Jest to także drugi rok z rzędu, gdy ten wskaźnik utrzymuje się powyżej dwóch tysięcy osób – czytamy. Dane mogą zmienić się jednak jeszcze w lutym z uwagi na okres statystyczny Policji, który kończy się 31 stycznia.

Jak zaznacza Dominik Kuc, aktywista Fundacji GrowSpace, „te dane pokazują, ile mamy jeszcze do zrobienia w zakresie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży”. - Przed nami sporo pracy, ponieważ statystyki z zeszłego roku powtórzyły się. Wiemy, że średni czas oczekiwania na konsultację na NFZ do psychiatry lub psychiatrki dziecięcej wyniósł 238 dni. Musimy pilnie działać, aby zwiększyć dostępność opieki - powiedział. - 3 miliardy na psychiatrię i onkologię dziecięcą w nowym budżecie to bardzo ważny krok, ale nadal musimy działać na rzecz tzw. „referencyjności 0”. To nie tylko kolejny szpital i oddział, ale również pomoc ambulatoryjna, pomoc psychologiczna, środowiskowa, profilaktyka, psychoedukacja. Eksperci i ekspertki są zgodni, że ogromną większość tych statystyk można zatrzymać właśnie za pomocą „poziomu zero” - dodał  Kuc.

Czytaj więcej

Rok 2022 rekordowy pod względem liczby samobójstw i prób samobójczych nieletnich

Ponad 2139 prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży w 2023 roku

Jak zauważają działacze GrowSPACE, po raz drugi z rzędu dane utrzymują się na poziomie ponad dwóch tysięcy przypadków. Sprawa niepokoi specjalistów i specjalistki.

- To my, dorośli, jesteśmy odpowiedzialni za świat jaki oddajemy młodym ludziom. Po pierwsze warto podkreślić, że na zachowania suicydalne ma wpływ wiele czynników, które wzajemnie na siebie oddziałują. Wśród przyczyn zachowań samobójczych dzieci i młodzieży najczęściej wymienia się  trudną sytuację rodzinną (rozwód rodziców, nasilone konflikty rodzinne, upośledzenie relacji rodzic-dziecko), społeczną izolację, choroby somatyczne i psychiczne, stresujące wydarzenia życiowe czy sytuacje kryzysowe - zauważa Paulina Filipowicz, psycholożka i aktywistka GrowSPACE. - Pamiętajmy, że współcześnie młodzi ludzie to pokolenie obarczone doświadczeniami izolacji. Jako ważny czynnik kryzysów suicydalnych psychologowie wskazują też brak poczucia bezpieczeństwa: wojna za granicami kraju, rosnący niepokój społeczny, kryzysy światowe. Specjaliści mówią coraz częściej o „syndromie podłego świata”, który szczególnie miałby dotykać młode pokolenie - dodaje. 

Zwiększenie finansowania oddziałów psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży niezwykle istotne

Eksperci zauważają, że w ubiegłym tygodniu Sejm przyjął ustawę, która gwarantuje trzy miliardy złotych na psychiatrię i onkologię dziecięcą. Zdaniem Fundacji GrowSPACE to spory krok w dobrą stronę, ale trzeba mieć na uwadze na co dokładnie te fundusze powinny być wydatkowane. W opinii aktywistów do rekomendacji wydanych przez organizację należy między innymi dalszy rozwój pomocy środowiskowej i ambulatoryjnej – szczególnie poza dużymi ośrodkami miejskimi. Istotne są też wsparcie „Referencyjności/Poziomu 0” – profilaktyki i psychoedukacji – a także zwiększenie finansowania oddziałów psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży dziennych i całodobowych przez Ministerstwo Zdrowia, ze szczególnym naciskiem na tworzenie nowych miejsc na oddziałach. Eksperci wskazują też na kształcenie specjalistów i specjalistek, zwiększanie liczby miejsc rezydenckich i stażowych oraz edukację innych zawodów medycznych w temacie wspierania pacjentów psychiatrycznych. Niemniej istotny jest też rozwój instytucji i zawodów pozamedycznych – na przykład asystentów i asystentek zdrowienia.

„Kluczowe są także zmiany w zakresie wyceny świadczeń NFZ, w taki sposób, aby zatrzymać odpływ specjalistów i specjalistek do rynku prywatnego. Eksperci i ekspertki apelują także o współpracę międzyresortową, wraz z Ministerstwem Edukacji oraz Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej” – podkreśla w raporcie Fundacja GrowSPACE. 

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli Ty lub ktoś, kogo znasz, potrzebuje pomocy, zadzwoń pod numer infolinii Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym pod numerem 800 70 22 22.

Infolinia jest bezpłatną i całodobową usługą, która może zapewnić osobom o skłonnościach samobójczych lub ich otoczeniu wsparcie, informacje i pomoc. Infolinia 800 12 12 12 zapewnia wsparcie psychologiczne w sytuacji kryzysowej – to numer dla dzieci, młodzieży i opiekunów 

Aktywiści Fundacji GrowSPACE na poniedziałkowej konferencji prasowej przedstawili dane dotyczące prób samobójczych dzieci i młodzieży do 18 roku życia, które otrzymali z komend wojewódzkich policji. Są one niezwykle niepokojące – wskazują bowiem, że w 2023 roku życie próbowało sobie odebrać ponad dwa tysiące osób w tej grupie wiekowej.

Odnotowano wzrost liczby prób samobójczych wśród najmłodszych

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Społeczeństwo
„Rzecz w tym”: Zmiana definicji gwałtu wszędzie rodziła obawy, ale nigdzie się one nie sprawdziły
Społeczeństwo
Rolnik otruł 7,5 miliona pszczół. Jest wyrok sądu
Społeczeństwo
Poznań: W szpitalu wykryto przypadki zakażenia bakterią New Delhi
Społeczeństwo
Miesięczne dziecko zmarło na koklusz. Matka nie zaszczepiła się, gdy była w ciąży
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Społeczeństwo
IPN likwiduje sowiecki pomnik. Prezes z problematyczną ochroną