Dramatyczny wzrost liczby prób samobójczych wśród najmłodszych

W 2023 roku polska policja zarejestrować miała 2139 prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży, z czego 146 zakończyło się zgonem. W aż ośmiu województwach zanotowano wzrost wobec roku 2022.

Publikacja: 22.01.2024 12:53

W 2023 roku polska policja zarejestrować miała ponad 2139 prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży

W 2023 roku polska policja zarejestrować miała ponad 2139 prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży, z czego 146 zakończyło się zgonem

Foto: AdobeStock

Aktywiści Fundacji GrowSPACE na poniedziałkowej konferencji prasowej przedstawili dane dotyczące prób samobójczych dzieci i młodzieży do 18 roku życia, które otrzymali z komend wojewódzkich policji. Są one niezwykle niepokojące – wskazują bowiem, że w 2023 roku życie próbowało sobie odebrać ponad dwa tysiące osób w tej grupie wiekowej.

Odnotowano wzrost liczby prób samobójczych wśród najmłodszych

Przedstawiony przez Fundację GrowSPACE raport wskazuje, że w 2023 roku liczba przypadków prób samobójczych dzieci i młodzieży do 18 roku życia wyniosła 2139. Liczba prób samobójczych, które niestety zakończyły się zgonem wynosi sumarycznie 146 przypadków. W aż ośmiu województwach zanotowano wzrost wobec 2022 roku. Jest to także drugi rok z rzędu, gdy ten wskaźnik utrzymuje się powyżej dwóch tysięcy osób – czytamy. Dane mogą zmienić się jednak jeszcze w lutym z uwagi na okres statystyczny Policji, który kończy się 31 stycznia.

Jak zaznacza Dominik Kuc, aktywista Fundacji GrowSpace, „te dane pokazują, ile mamy jeszcze do zrobienia w zakresie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży”. - Przed nami sporo pracy, ponieważ statystyki z zeszłego roku powtórzyły się. Wiemy, że średni czas oczekiwania na konsultację na NFZ do psychiatry lub psychiatrki dziecięcej wyniósł 238 dni. Musimy pilnie działać, aby zwiększyć dostępność opieki - powiedział. - 3 miliardy na psychiatrię i onkologię dziecięcą w nowym budżecie to bardzo ważny krok, ale nadal musimy działać na rzecz tzw. „referencyjności 0”. To nie tylko kolejny szpital i oddział, ale również pomoc ambulatoryjna, pomoc psychologiczna, środowiskowa, profilaktyka, psychoedukacja. Eksperci i ekspertki są zgodni, że ogromną większość tych statystyk można zatrzymać właśnie za pomocą „poziomu zero” - dodał  Kuc.

Czytaj więcej

Rok 2022 rekordowy pod względem liczby samobójstw i prób samobójczych nieletnich

Ponad 2139 prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży w 2023 roku

Jak zauważają działacze GrowSPACE, po raz drugi z rzędu dane utrzymują się na poziomie ponad dwóch tysięcy przypadków. Sprawa niepokoi specjalistów i specjalistki.

- To my, dorośli, jesteśmy odpowiedzialni za świat jaki oddajemy młodym ludziom. Po pierwsze warto podkreślić, że na zachowania suicydalne ma wpływ wiele czynników, które wzajemnie na siebie oddziałują. Wśród przyczyn zachowań samobójczych dzieci i młodzieży najczęściej wymienia się  trudną sytuację rodzinną (rozwód rodziców, nasilone konflikty rodzinne, upośledzenie relacji rodzic-dziecko), społeczną izolację, choroby somatyczne i psychiczne, stresujące wydarzenia życiowe czy sytuacje kryzysowe - zauważa Paulina Filipowicz, psycholożka i aktywistka GrowSPACE. - Pamiętajmy, że współcześnie młodzi ludzie to pokolenie obarczone doświadczeniami izolacji. Jako ważny czynnik kryzysów suicydalnych psychologowie wskazują też brak poczucia bezpieczeństwa: wojna za granicami kraju, rosnący niepokój społeczny, kryzysy światowe. Specjaliści mówią coraz częściej o „syndromie podłego świata”, który szczególnie miałby dotykać młode pokolenie - dodaje. 

Zwiększenie finansowania oddziałów psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży niezwykle istotne

Eksperci zauważają, że w ubiegłym tygodniu Sejm przyjął ustawę, która gwarantuje trzy miliardy złotych na psychiatrię i onkologię dziecięcą. Zdaniem Fundacji GrowSPACE to spory krok w dobrą stronę, ale trzeba mieć na uwadze na co dokładnie te fundusze powinny być wydatkowane. W opinii aktywistów do rekomendacji wydanych przez organizację należy między innymi dalszy rozwój pomocy środowiskowej i ambulatoryjnej – szczególnie poza dużymi ośrodkami miejskimi. Istotne są też wsparcie „Referencyjności/Poziomu 0” – profilaktyki i psychoedukacji – a także zwiększenie finansowania oddziałów psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży dziennych i całodobowych przez Ministerstwo Zdrowia, ze szczególnym naciskiem na tworzenie nowych miejsc na oddziałach. Eksperci wskazują też na kształcenie specjalistów i specjalistek, zwiększanie liczby miejsc rezydenckich i stażowych oraz edukację innych zawodów medycznych w temacie wspierania pacjentów psychiatrycznych. Niemniej istotny jest też rozwój instytucji i zawodów pozamedycznych – na przykład asystentów i asystentek zdrowienia.

„Kluczowe są także zmiany w zakresie wyceny świadczeń NFZ, w taki sposób, aby zatrzymać odpływ specjalistów i specjalistek do rynku prywatnego. Eksperci i ekspertki apelują także o współpracę międzyresortową, wraz z Ministerstwem Edukacji oraz Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej” – podkreśla w raporcie Fundacja GrowSPACE. 

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli Ty lub ktoś, kogo znasz, potrzebuje pomocy, zadzwoń pod numer infolinii Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym pod numerem 800 70 22 22.

Infolinia jest bezpłatną i całodobową usługą, która może zapewnić osobom o skłonnościach samobójczych lub ich otoczeniu wsparcie, informacje i pomoc. Infolinia 800 12 12 12 zapewnia wsparcie psychologiczne w sytuacji kryzysowej – to numer dla dzieci, młodzieży i opiekunów 

Społeczeństwo
Organizatorzy: 50 tysięcy osób na Narodowym Marszu Życia w Warszawie
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Społeczeństwo
Kolejny żubr potrącony przez wojskowy pojazd. Zwierzę nie żyje
Społeczeństwo
Papierowe żonkile będą rozdawane na pamiątkę powstania
Społeczeństwo
Wystartowała debata o aborcji. W Sejmie liczenie głosów przed piątkiem
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Społeczeństwo
44-latka zaatakowała swojego partnera kością z zupy. Poszło o wynik wyborów