Pokaz fajerwerków w Dolinie Pięciu Stawów. Nagroda za wskazanie sprawcy

Do sieci trafiło nagranie, na którym widać sztuczne ognie odpalone na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego - w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Za ustalenie tożsamości osoby, która odpaliła fajerwerki wyznaczono nagrodę.

Publikacja: 02.01.2024 10:58

W Tatrzańskim Parku Narodowym panuje absolutny zakaz odpalania fajerwerków

W Tatrzańskim Parku Narodowym panuje absolutny zakaz odpalania fajerwerków

Foto: AFP

Nagranie z Tatrzańskiego Parku Narodowego opublikował serwis Tatromaniak. 

„Anonimowa osoba zapłaci 5000 zł za wskazanie z imienia i nazwiska osoby, która w noc sylwestrową urządziła sobie pokaz sztucznych ogni w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Dalej sprawa zostanie skierowana do odpowiednich organów” - zapowiedziano.

Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego obowiązuje całkowity zakaz używania środków pirotechnicznych. Pracownicy parku apelują, by pokazów sztucznych ogni nie organizować nie tylko w samym parku, ale także w Zakopanem, ponieważ głośne eksplozje mogą wywołać stres u zwierząt. 

- Skoro ktoś w zimie dotarł do Doliny Pięciu Stawów, musiał wcześniej mieć doświadczenie w górskich wędrówkach. A zatem musiał znać przepisy i zasady panujące w górach i jakich rzeczy nie wolno robić, by chronić przyrodę - powiedział portalowi nowytarg.naszemiasto jeden z przewodników tatrzańskich.

RCB wydaje komunikat w sprawie odpalania sztucznych ogni

W ostatni dzień roku Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało komunikat przypominający o zasadach bezpieczeństwa w związku z zabawami sylwestrowymi i świętowaniem Nowego Roku.

Zgodnie z prawem, odpalanie fajerwerków w miejscach publicznych dozwolone jest jedynie w okresie od 31 grudnia do 1 stycznia włącznie. Przedwczesne próby lub odpalanie pozostałości po zabawie sylwestrowej są nielegalne. Osobne ograniczenia mogą dotyczyć także określonych stref przestrzeni powietrznej.  

Czytaj więcej

Premier Donald Tusk i RCB z apelem na sylwestra. „Zdecydowanie odradzam”

 RCB radzi, by wszystkie petardy i fajerwerki kupować tylko w sprawdzonych i rzetelnych sklepach w oryginalnych opakowaniach z instrukcją obsługi w języku polskim. „Przed odpaleniem powinniśmy sprawdzić czy ten produkt jest kompletny, nieuszkodzony, czy nie ma wad fabrycznych (pęknięcia, wybrzuszenia, wgniecenia). Jeżeli takie zauważymy, pod żadnym pozorem nie możemy odpalać takiego ładunku” - ostrzega RCB.

Według statystyk straży pożarnej ofiarami fajerwerków w 80 proc. są mężczyźni w wieku 19–50 lat. Najczęstsze przypadki to urazy kończyn górnych, poparzenia oczu. Zdarzają się także poparzenia chemiczne dróg oddechowych, uszkodzenia słuchu, amputacje: palców, dłoni, niekiedy całych kończyn górnych, rozległe oparzenia: skóry na twarzy, kończynach, klatce piersiowej.

Społeczeństwo
Kolejny żubr potrącony przez wojskowy pojazd. Zwierzę nie żyje
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Społeczeństwo
Papierowe żonkile będą rozdawane na pamiątkę powstania
Społeczeństwo
Wystartowała debata o aborcji. W Sejmie liczenie głosów przed piątkiem
Społeczeństwo
44-latka zaatakowała swojego partnera kością z zupy. Poszło o wynik wyborów
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Społeczeństwo
Czy Izrael powinien zapłacić odszkodowanie rodzinie Polaka zabitego w Strefie Gazy? Polacy niemal jednomyślni