W piątek, w finałowym dniu Europejskiego Tygodnia Mobilności, polskie miasta zachęcają, aby pozostawić samochód w garażu lub na parkingu, a zamiast tego podróżować za darmo środkami komunikacji zbiorowej. Niektóre samorządy w Dniu bez Samochodu oferują taką możliwość wyłącznie kierowcom, a inne - wszystkim mieszkańcom i gościom.
Czym jest Dzień Bez Samochodu?
Obchodzony 22 września Dzień bez Samochodu jest częścią Europejskiego Tygodnia Mobilności. Podczas trwającej w dniach 16-22 września międzynarodowej kampanii lokalne władze promują ekologiczne rozwiązania w środkach transportu publicznego i zachęcają mieszkańców do korzystania ze sposobów przemieszczania się, które są najmniej szkodliwe dla środowiska. Kulminacją przedsięwzięcia jest właśnie Dzień bez Samochodu. W wielu polskich miastach transport zbiorowy jest tego dnia darmowy dla wszystkich albo części mieszkańców.
Dzień Bez Samochodu 2023: W których miastach za darmo skorzystasz z komunikacji miejskiej?
Z darmowych przejazdów komunikacją miejską w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności i Dnia bez Samochodu mogą skorzystać mieszkańcy: Warszawy, Wrocławia, Białegostoku, Głogowa, Jeleniej Góry, Konina, Kielc, Krakowa, Lublina, Łodzi, Nysy, Opola, Poznania, Stalowej Woli, Szczecina, Szczecinka, Torunia, Trójmiasta i Tych.
W piątek 22 września, od godz. 00:00 do godz. 23:59 – wsiadając do warszawskiego autobusu, tramwaju, metra lub pociągu Szybkiej Kolei Miejskiej – nie trzeba kasować biletu. Kasowniki są wyłączone, automaty biletowe w pojazdach nie sprzedają biletów papierowych (kupowanie biletów długookresowych kodowanych na kartach miejskich jest możliwe), otwarte są bramki metra.
Czytaj więcej
Dzień bez Samochodu powinien stanowić dla włodarzy miast impuls do dyskusji na temat zrównoważonego transportu, uważają aktywiści.