Sondaż: Polacy chcą nieograniczonych ekshumacji ofiar rzezi wołyńskiej

"Czy Pani/Pana zdaniem władze Ukrainy powinny zgodzić się na nieograniczone ekshumacje ofiar rzezi wołyńskiej?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

Publikacja: 16.07.2023 08:42

Pomnik Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na obywatelach II RP znajdujący

Pomnik Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na obywatelach II RP znajdujący się w Warszawie

Foto: PAP, Mateusz Marek

- Nie będzie pojednania do końca bez zgody na ekshumację naszych rodaków. Pojednanie musi być oparte na prawdzie, inaczej nie jest żadnym pojednaniem. Na Wołyniu, w Galicji Wschodniej mieliśmy do czynienia w latach 1943-1944 z ludobójstwem okrutnym, bestialskim, tak bardzo, ze trudno to opisywać - mówił w rozmowie z Programem III Polskiego Radia premier Mateusz Morawiecki, pytany o 80. rocznicę krwawej niedzieli, kulminacyjnego momentu rzezi wołyńskiej, którą obchodziliśmy 11 lipca.

11 lipca 2023 roku: 80. rocznica krwawej niedzieli na Wołyniu

Rzeź wołyńska to ludobójstwo, którego na mieszkańcach polskich Kresów dopuściły się oddziały ukraińskich nacjonalistów (UPA), często przy udziale miejscowej ludności ukraińskiej. W atakach na Polaków na terenie przedwojennego województwa wołyńskiego miało zginąć 50-60 tys. Polaków. W wyniku działań odwetowych podjętych przez Polaków miało zginąć ok. 2-3 tysięcy Ukraińców.

Czytaj więcej

Rocznica rzezi wołyńskiej, Co dzieli Polaków i Ukraińców?

Punkt kulminacyjny rzezi wołyńskiej stanowiła tzw. krwawa niedziela, 11 lipca 1943 roku, gdy oddziały UPA zaatakowały niemal 100 polskich miejscowości.

Uchwałą z dnia 22 lipca 2016 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. W tym roku obchodzimy 80. rocznicę tych tragicznych wydarzeń.

Czytaj więcej

Mateusz Morawiecki o rzezi wołyńskiej: Mamy obowiązek znaleźć wszystkie ofiary

Polsko-ukraiński spór o ekshumacje

Morawiecki, w czasie wizyty na Ukrainie na kilka dni przed rocznicą krwawej niedzieli, zadeklarował, że "nie spocznie dopóki ostatnia ofiara zbrodni wołyńskiej nie zostanie odszukana", zapowiadając, że strona polska będzie domagać się zgody Ukraińców na ekshumacje ofiar rzezi, których wiele leży w nieoznaczonych, zbiorowych mogiłach.

Premier poinformował też, że "od kilku tygodni, na podstawie ustaleń ze stroną ukraińską, trwają prace poszukiwawcze szczątków ofiar zbrodni w miejscowości Puźniki w powiecie Buczackim, gdzie w nocy z 12 na 13 lutego 1945 banda UPA dowodzona przez Petro Chamczuka zamordowała około 100 Polaków - głównie kobiet i dzieci".

Kwestia ekshumacji ofiar rzezi wołyńskiej jest od lat przedmiotem sporu między Polską a Ukrainą. W ostatnim czasie Anton Drobowycz, szef ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej, w  wywiadzie dla portalu glavcom.ua oświadczył, że strona ukraińska nie zgodzi się na żadne nowe ekshumacje dopóki nie zostaną odrestaurowane pomnik i mogiła w Monasterzu, koło wsi Werchrata, poświęcone żołnierzom UPA, którzy zginęli 2–3 marca 1945 roku w walce z oddziałami NKWD.

Czytaj więcej

Spór o pomnik UPA. Ukraiński IPN oskarża Polskę o zaniechanie

Ukraińcy nigdy nie uznali rzezi wołyńskiej, której dopuścili się ukraińscy nacjonaliści, za ludobójstwo.

Sondaż: 75 proc. osób powyżej 50. roku życia chce nieograniczonej ekshumacji ofiar rzezi wołyńskiej

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl spytaliśmy czy, ich zdaniem, władze Ukrainy powinny zgodzić się na nieograniczone ekshumacje ofiar rzezi wołyńskiej.

Na tak zadane pytanie "tak" odpowiedziało 64,7 proc. respondentów.

Odpowiedzi "nie" udzieliło 9,3 proc. ankietowanych.

26 proc. badanych nie ma zdania w tej sprawie.

- Częściej za zgodą na nieograniczone ekshumacje ofiar rzezi wołyńskiej opowiadają się mężczyźni (74%) i osoby po 50 roku życia (75%). Blisko 8 na 10 osób o dochodach powyżej 5000 zł uważa, że władze Ukrainy powinny zezwolić na nieograniczone ekshumacje ofiar rzezi wołyńskiej (76%). Tego samego zdania jest nieco ponad 7 na 10 mieszkańców miast liczących 200-499 tys. mieszkańców (72%) i miast o liczbie 20-99 tys. mieszkańców (71%) - komentuje wyniki badania Małgorzata Bodzon, senior project manager w SW Research.

Metodologia badania

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 11-12 lipca 2023 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.


- Nie będzie pojednania do końca bez zgody na ekshumację naszych rodaków. Pojednanie musi być oparte na prawdzie, inaczej nie jest żadnym pojednaniem. Na Wołyniu, w Galicji Wschodniej mieliśmy do czynienia w latach 1943-1944 z ludobójstwem okrutnym, bestialskim, tak bardzo, ze trudno to opisywać - mówił w rozmowie z Programem III Polskiego Radia premier Mateusz Morawiecki, pytany o 80. rocznicę krwawej niedzieli, kulminacyjnego momentu rzezi wołyńskiej, którą obchodziliśmy 11 lipca.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Społeczeństwo
Warszawa wraca do zakazu sprzedaży alkoholu. Czy urząd miasta go przeforsuje?
Społeczeństwo
Polaków jest coraz mniej. GUS podał nowe dane
Społeczeństwo
Co z Ukraińcami, których Kijów widziałby w wojsku? Urząd ds. cudzoziemców tłumaczy
Społeczeństwo
Groził, wyzywał i wybijał szyby. Policja nie widziała podstaw do interwencji
Społeczeństwo
W Warszawie wyją syreny alarmowe? Wyjaśniamy dlaczego
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?