Kurban Bajram - tak w Turcji nazywają Święto Ofiarowania (Id al-Adha). Nazwa ta zadomowiła się wśród muzułmanów w państwach dawnego Związku Radzieckiego. Święto upamiętnia  ofiarę złożoną przez Abrahama na dowód wierności Bogu. Abraham chciał poświęcić swojego syna Izaaka, ale Bóg litościwie pozwolił mu złożyć w ofierze zwierzę. W zależności od kraju zamieszkania muzułmanie na całym świecie wykorzystują do tego kozy, owce albo nawet wielbłądy. Święto w tym roku rozpoczęło się na trzeci dzień pielgrzymki do Mekki (hadżdż).

Czytaj więcej

Muzułmanie w Rosji: Moskwa w cieniu półksiężyca

W Moskwie, jak podają lokalne media, w środę wokół trzech najważniejszych meczetów rosyjskiej stolicy zgromadziło się aż 200 tys. muzułmanów. Oprócz tego około 100 tys. wyznawców islamu uczestniczyło w nabożeństwach w obwodzie moskiewskim. Chodzi przeważnie o mieszkających w rosyjskiej stolicy przybyszy z rosyjskiego Kaukazu Północnego, tam islam jest religią dominującą. Nie brakowało też pracujących w rosyjskiej stolicy obywateli państw Azji Środkowej. W maju rosyjskie media szacowały, że jest ich w Rosji około 3 mln. Wielu wyjechało do swoich krajów w czasie pandemii koronawirusa.

Życzenia z okazji najważniejszego święta muzułmanów złożył rodakom Władimir Putin, który m.in. dziękował wyznawcom islamu walczącym w szeregach armii rosyjskiej na frontach wojny z Ukrainą.