Sondaż: Kontrofensywa Ukrainy skończy się sukcesem? Polacy w to wierzą

"Czy Pani/Pana zdaniem kontrofensywa Ukrainy zakończy się sukcesem?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

Publikacja: 24.06.2023 08:26

Ukraińscy artylerzyści

Ukraińscy artylerzyści

Foto: Sztab Generalny armii Ukrainy

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 486

Ukraina podjęła długo zapowiadaną kontrofensywę 4 czerwca, jednak po nieco ponad dwóch tygodniach tempo działań ofensywnych zmniejszyło się, co Władimir Putin i strona rosyjska tłumaczą dużymi stratami poniesionymi przez nacierającą ukraińską armię, a zachodni analitycy - m.in. Instytut Studiów nad Wojną z USA (ISW) - przerwą taktyczną, którą Ukraińcy wykorzystują na ponowne przeanalizowanie kierunków i sposobu prowadzenia ofensywy.

Kontrofensywa Ukrainy: Jaki jest główny kierunek uderzenia?

Ukraińcy podjęli działania ofensywne przede wszystkim na południu - w zachodniej części obwodu zaporoskiego i na styku między obwodem zaporoskim a obwodem donieckim w rejonie wsi Wełyka Nowosiłka. Pewne działania ofensywne Ukraińcy podjęli też w Donbasie, w rejonie Bachmutu, ale rosyjscy blogerzy wojskowi nazywają te działania pozorowanymi, mającymi odciągnąć uwagę od głównego kierunku uderzenia.

Czytaj więcej

Doradca Zełenskiego: Kontrofensywa nie jest nowym sezonem serialu Netflixa

Prawdopodobnym celem ukraińskiej kontrofensywy jest przecięcie tzw. mostu lądowego z Krymu do Rosji, czyli dotarcie do brzegów Morza Azowskiego, od którego Rosja odepchnęła Ukrainę w pierwszych miesiącach wojny.

Dotychczas ofensywa przyniosła umiarkowane sukcesy - Ukraińcy posunęli się na południu o kilka-kilkanaście kilometrów, wyzwolili nieco ponad 100 km2 terytorium i osiem wiosek. W rozmowie z BBC prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski przyznał, że kontrofensywa idzie wolniej, niż się spodziewano, ale zaznaczył, że władze w Kijowie nie będą naciskać na przyspieszenie działań ponieważ w grę wchodzi życie ukraińskich żołnierzy.

Kontrofensywa Ukrainy: Decydujące uderzenie wciąż przed nami?

Z kolei prezydent Rosji, Władimir Putin, ocenił, że armia ukraińska nadal dysponuje ofensywnym potencjałem, pomimo poniesionych strat (które Rosjanie szacują na 246 czołgów, w tym 13 zachodnich, 595 pojazdów opancerzonych, w tym 152 bojowych wozów piechoty, 59 zachodnich, 279 zestawów artyleryjskich i moździerzy, z czego 48 było zachodnich, 42 wyrzutnie rakiet, dwa zestawy przeciwlotnicze, 10 myśliwców, 4 śmigłowce, 264 bezzałogowe statki powietrzne) i apelował, aby rosyjska armia brała to pod uwagę w czasie prowadzonych działań. 

Strona ukraińska zapewnia, że "decydujący cios" zostanie dopiero zadany, a zachodni analitycy szacują, że Ukraińcy rzucili na razie do walki 2-3 z nowo sformowanych brygad (łącznie Ukraina miała przygotować do kontrofensywy 12 brygad, w tym 9 wyposażonych w zachodni sprzęt wojskowy).

22 proc.

Taki odsetek badanych wierzy, że kontrofensywa Ukrainy zakończy się sukcesem i zakończy wojnę

Według analityków Ukraińcy prowadzą obecnie rozpoznanie bojem i sprawdzają, w których miejscach rosyjska obrona jest najsłabsza, by tam skierować główne uderzenie i podjąć próbę przełamania frontu.

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl spytaliśmy czy - ich zdaniem - kontrofensywa Ukrainy zakończy się sukcesem.

22 proc. respondentów wybrało odpowiedź: "Tak, zapewni Ukrainie zwycięstwo i zakończenie wojny".

48,2 proc. ankietowanych uważa, że kontrofensywa zakończy się powodzeniem, ale nie zakończy wojny.

12,2 proc. respondentów nie wierzy w powodzenie kontrofensywy Ukrainy.

17,6 proc. ankietowanych nie ma zdania w tej sprawie.

- Za sukcesem ukraińskiej armii bez zakończenia wojny częściej opowiadają się mężczyźni (55%) niż kobiety (42%). Ponad połowa osób (53%) w wieku do 24 lat oraz nieco mniejszy odsetek (51%) respondentów z wykształceniem wyższym jest zdania, że ukraińskie wojsko odniesie sukces w kontrofensywie, ale nie rozwiąże konfliktu. Najczęściej w brak zakończenia wojny mimo sukcesu ukraińskiej kontrofensywy wierzą badani z dochodem między 2001 a 3000 zł netto (55%). Takiego samego zdania jest niemal sześć na dziesięć osób (57%) z miast o wielkości między 100 a 199 tys. mieszkańców - komentuje wyniki badania Adam Jastrzębski, senior project manager w SW Research.

Metodologia badania

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 20-21 czerwca 2023 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.


Ukraina podjęła długo zapowiadaną kontrofensywę 4 czerwca, jednak po nieco ponad dwóch tygodniach tempo działań ofensywnych zmniejszyło się, co Władimir Putin i strona rosyjska tłumaczą dużymi stratami poniesionymi przez nacierającą ukraińską armię, a zachodni analitycy - m.in. Instytut Studiów nad Wojną z USA (ISW) - przerwą taktyczną, którą Ukraińcy wykorzystują na ponowne przeanalizowanie kierunków i sposobu prowadzenia ofensywy.

Kontrofensywa Ukrainy: Jaki jest główny kierunek uderzenia?

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Społeczeństwo
Poznań: W bibliotece odkryto 27 woluminów z prywatnych zbiorów braci Grimm
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?
Społeczeństwo
Budowa S1 opóźniona o niemal rok. Powodem ślady osadnictwa sprzed 10 tys. lat
Społeczeństwo
Warszawa: Aktywiści grupy Ostatnie Pokolenie przykleili się do asfaltu w centrum
Społeczeństwo
Afera Collegium Humanum. Wątpliwy doktorat Pawła Cz.
Społeczeństwo
Cudzoziemka urodziła dziecko przy polsko-białoruskiej granicy. Trafiła do szpitala