ReImagine TALKS. Rebecca Henderson: Kapitalizm jest fantastycznym sługą, ale kiepskim panem

We współpracy z think tankiem Re-Imagine Europa i innymi wiodącymi europejskimi partnerami medialnymi, Rzeczpospolita uruchamia ReImagine TALKS, czyli podcast, który rzuca wyzwanie typowemu sposobowi myślenia.

Publikacja: 20.06.2023 06:00

Bohaterka pierwszego odcinka podcastu, profesor Harvard Business School, Rebecca Henderson, autorka bestsellerowej książki „Reimagining Capitalism in a World on Fire”, jest głęboko przekonana, że powinniśmy przemyśleć model kapitalizmu, który koncentruje się wyłącznie na krótkoterminowych zyskach, potęgując nierówności i sprzyjając polaryzacji politycznej społeczeństw. Jej rada brzmi: skup się na innowacyjnych modelach biznesowych, które zakładają dbałość o obywateli, klimat i planetę. Jest to nie tylko słuszne, ale to także dobry model biznesowy. Henderson dzieli się swoimi poglądami w ReImagine Talks, serii podcastów uruchomionej przez think tank Re-Imagine Europa i "Rzeczpospolitą" oraz inne wiodące europejskie media.

Profesor Rebecca Henderson jest przekonana, że „kapitalizm przyniósł ludzkości ogromne korzyści”. - W ciągu ostatnich stu lat PKB per capita wzrosło ponad pięciokrotnie, w tym samym czasie, ludność świata uległa potrojeniu - wyjaśnia. Ta raczej mało zaskakująca analiza pochodzi od profesor Uniwersytetu John and Natty McArthur w Harvard Business School. Rozmowa staje się jednak znacznie trudniejsza, gdy zagłębimy się w to, jak kapitalizm ewoluował i stał się systemem gospodarczym, który koncentruje się wyłącznie na krótkoterminowych zyskach, nie biorąc pod uwagę, w jaki sposób działalność gospodarcza wpływa na zmiany klimatu, dobrobyt pracowników lub przetrwanie samej planety. - Kapitalizm jest fantastycznym sługą, ale kiepskim panem - stwierdza profesor Henderson.

Rzeczywiste zrozumienie, że celem kapitalizmu nie jest maksymalizacja zysków. Celem jest budowanie bogatego i dobrze prosperującego społeczeństwa

Prof. Rebecca Henderson, Harvard Business School

- Nie chcemy kapitalizmu, który generuje zyski poprzez ograniczanie płac i zanieczyszczanie świata - wyjaśnia w Reimagine Capitalism, pierwszym odcinku z serii podcastów ReImagine TALKS. Według profesor musimy zmienić podejście do wielu kwestii, „przestać traktować słowo rząd jako coś nieczystego” i odzyskać „lepszą formę kapitalizmu". - Zobaczmy, co stało się w Europie, po II wojnie światowej. Mieliśmy prawdziwą równowagę między demokracją a kapitalizmem. Rzeczywiste zrozumienie, że celem kapitalizmu nie jest maksymalizacja zysków. Celem jest budowanie bogatego i dobrze prosperującego społeczeństwa - mówi.

Autorka „Reimagining Capitalism in a World on Fire”, książki nominowanej do nagrody Financial Times McKinsey Book of the Year Award, jest przekonana, że możemy budować udane modele biznesowe, które są odpowiedzialne ekonomicznie, społecznie i środowiskowo. Jest to rzeczywiście jedyny sposób na zagwarantowanie przyszłego dobrobytu dla wszystkich. Aby rozwiązać problemy, takie jak zmiany klimatyczne i nierówności, potrzebujemy aktywnego zaangażowania biznesu. „Tysiące firm i wielkie światowe banki oraz wszystkie duże firmy księgowe zmierzają w tym kierunku. Jest to niezwykle budujące”. Czy zdążymy na nowo zdefiniować kapitalizm, zanim będzie za późno? „Działamy za późno w tym sensie, że już mamy do czynienia z ogromnym ludzkim cierpieniem”. Musimy jednak dołożyć wszelkich starań, „aby zbudować społeczeństwo, które będzie bardziej odporne i bardziej skoncentrowane na wspólnym dobru”. „Biznes musi być aktywnie zaangażowany w osiągnięcie tych celów”.

ReImagine Capitalism to pierwsza cześć ReImagine TALKS, serii zainicjowanej przez think tank Re-Imagine Europa wraz z europejskimi gazetami "Der Standard", "Il Sole 24 Ore", "La Vanguardia", "Le Soir", "Rzeczpospolita" i "Público", z udziałem najbardziej innowacyjnych, wpływowych i oryginalnych myślicieli naszych czasów, w celu zbadania kluczowych koncepcji, które definiują sposób, w jaki rozumiemy świat, w którym żyjemy. Jednocześnie podważamy konwencjonalne podejścia i na nowo definiujemy koncepcje, przyglądając się im z nowatorskiego, współczesnego punktu widzenia.

Gospodarzami serii są Erika Stäel von Holstein, dyrektorka generalna RIE, oraz Luca de Biase, dyrektor ds. badań w RIE; w nadchodzących miesiącach zaprezentują oni rozmowy Reimagine POWER z socjologiem Manuelem Castellsem, Reimagine TRUST z pionierką Internetu i myślicielką Lisą Gansky, Reimagine ANGER z neuronaukowcem Antonio Damasio i Reimagine ETHICS z ekspertem ds. etyki i technologii profesorem Jeroenem van der Hovenem, a także innymi wybitnymi naukowcami.

Całą serię można obejrzeć i/lub pobrać na: Youtube, Spotify, Apple Podcast i Amazon Music.

Społeczeństwo
Szefowa niemieckiego MSW: Ponad 700 zatrzymanych przemytników ludzi
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Społeczeństwo
Roberto Cavalli nie żyje. Jego ekstrawagancki styl był uwielbiany przez gwiazdy
Społeczeństwo
Oscar Pistorius po wyjściu z więzienia nie może znaleźć pracy. "Zbyt toksyczny"
Społeczeństwo
Gumowa kaczka znaleziona na plaży po 18 latach. Przepłynęła setki kilometrów
Społeczeństwo
Całe grupy społeczne korzystają na konflikcie z Ukrainą. Wojna sposobem na biedę