Mszy św. pogrzebowej (o godz. 11.30) przewodniczył będzie bp Robert Chrząszcz. Homilię wygłosi ks. prof. Łukasz Kamykowski, przewodniczący Rady Dialogu Ekumenicznego i Międzyreligijnego Archidiecezji Krakowskiej. Trumna z ciałem Stefana Wilkanowicza spocznie potem na tynieckim cmentarzu, gdzie pochowana jest jego żona Maria.

Wilkanowicz urodził się 3 stycznia 1924 r. w Warszawie. Studiował inżynierię na Politechnice Warszawskiej i filozofię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Brał udział w zakładaniu Klubów Inteligencji Katolickiej w Warszawie i Krakowie. Od 1957 r. pracował w „Znaku” (w latach 1978–1994 był jego redaktorem naczelnym) i „Tygodniku Powszechnym”.

W latach 1972–1979 przewodniczył Komisji Apostolstwa Świeckich Duszpasterskiego Synodu Archidiecezji Krakowskiej, w okresie 1977–1988 był członkiem Papieskiej Rady do spraw Świeckich.

– Znany jest jako pomysłodawca obowiązującej preambuły do Konstytucji RP. To jego artykuł zainspirował Tadeusza Mazowieckiego do stworzenia formalnego projektu, a następnie zbudował wokół niego konsensus i porozumienie – przypomina Zbigniew Nosowski, redaktor naczelny kwartalnika „Więź”, który współpracował z Wilkanowiczem.

W 2004 r. Stefan Wilkanowicz otrzymał Nagrodę Dziennikarską „Ślad” im. bp. Jana Chrapka. Miał wtedy 80 lat. – Niektórzy postulowali, żeby przyznać mu nagrodę honorową, za całokształt pracy. Po krótkiej dyskusji uzgodniono jednak, że pan Stefan nie spoczywa na laurach, więc nie honorowe nagrody są mu potrzebne, lecz uznanie za nowatorstwo – wspomina Nosowski. – Imponował wtedy (i później też) swoją młodzieńczością. Byłem od niego młodszy o prawie 40 lat. Tymczasem to on wyprzedził mnie i moich rówieśników, tworząc pierwsze w kręgach katolickich czasopismo internetowe „EuroDialog” – dodaje.