Przyszły rodzic - jak czytamy w yle.fi - o ciąży dowiedział się w trakcie procesu zmiany płci. Po otrzymaniu informacji o ciąży przerwał on terapię hormonalną i podjął decyzję o urodzeniu dziecka. Już na początku procesu zmiany płci dopełnił jednak formalności prawnych związanych ze zmianą płci - i w świetle prawa jest obecnie mężczyzną.
Ciąża przebiega normalnie, ale cała sytuacja jest problemem dla systemu opieki zdrowotnej - informatyczne systemy, z których korzysta służba zdrowia nie przewidują sytuacji, w której w ciąży jest mężczyzna.
Maarit Huuska, pracownik społeczny z Centrum Wsparcia Osób Transpłciowych działającym przy organizacji broniącej praw osób LGBT w Finlandii Seta twierdzi, że z pewnością nie jest to pierwszy tego typu przypadek. - Zawsze można zrobić przerwę w terapii hormonalnej, by urodzić dziecko, więc w przeszłości mogło już do tego dochodzić - mówi.
Tymczasem projekt zmiany ustawy dotyczącej osób transpłciowych w Finlandii, który miał usunąć z przepisów wymóg sterylizacji osoby zamierzającej zmienić płeć, nie trafi pod obrady komisji parlamentarnej, gdyż nie zdobył poparcia wystarczającej liczby posłów.
Finlandia jest jedynym państwem nordyckim, w którym zachowano wymóg sterylizacji osób transpłciowych. O zmianę tych przepisów apelowała do Finlandii Rada Praw Człowieka ONZ.