Hawaje szykują się na atak nuklearny Korei Północnej

Na Hawajach, w obawie przed północnokoreańskim atakiem nuklearnym, reinstalowane zostaną syreny ostrzegające przed atakiem rakietowym. W telewizji i radiu pojawią się także komunikaty informujące, co należy robić, w przypadku napaści.

Aktualizacja: 27.11.2017 17:01 Publikacja: 27.11.2017 16:56

Hawaje szykują się na atak nuklearny Korei Północnej

Foto: afp

qm

Syreny nie były testowane od czasów zimnej wojny. Teraz, w reakcji na toczącą się wojnę - na razie słowną - pomiędzy prezydentem USA Donaldem Trumpem a północnokoreańskim przywódca Kim Dzong Unem - zostały przywrócone do służby.

System ostrzegawczy ma być wdrożony na początku przyszłego miesiąca i wykorzysta istniejącą obecnie technologię, używaną do ostrzegania miejscowej ludności przed nadchodzącymi huraganami lub tsunami.

Eksperci są przekonani, że północnokoreańska rakieta dotrze do Hawajów w zaledwie 20 minut od wystrzelenia, co oznacza, że mieszkańcy będą mieli bardzo krótki czas na reakcję.

Hawaje są chronione przez amerykańskie systemy antyrakietowe, ale podjęte działania mają być dodatkowymi środkami ostrożności. Rozszerzono także program edukacyjny, ucząc mieszkańców, jak zareagować na atak nuklearny. Zorganizowano też szereg publicznych spotkań i wyemitowano komunikaty w telewizji, celem zapewnienia wiedzy na temat bezpieczeństwa ok. 1,4-milionowej społeczności.

Major Vern Miyagi, administrator Hawajskiej Agencji Zarządzania Kryzysowego, powiedział w NBC News, że choć atak nuklearny jest mało prawdopodobny, to Hawaje są "prawdopodobnym celem, ponieważ jesteśmy bliżej Korei Północnej niż większość kontynentalnych Stanów Zjednoczonych". Dodał, że nuklearne testy Korei nie mogą zostać zignorowane.

Zdaniem urzędników, jeśli zostaną podjęte specjalne środki ostrożności, 80 do 90 procent Hawajczyków może przetrwać atak nuklearny.

Społeczeństwo
Nowa Zelandia będzie uznawać tylko płeć biologiczną? Jest projekt ustawy
Społeczeństwo
Haiti chce od Francji zwrotu „okupu” sprzed ponad 200 lat. Chodzi o miliardy
Społeczeństwo
Przełom w walce z cukrzycą? Firma farmaceutyczna ogłosiła wyniki badań klinicznych
Społeczeństwo
Holandia chce deportować do Armenii 12-latka, który nigdy nie widział Armenii
Społeczeństwo
Kultura i imperializm. Rosyjscy twórcy wciąż mają dużo odbiorców w Ukrainie