To największa od ponad dekady liczba dzieci, które nie otrzymały szczepionek, jakie powinny im być podane.

Spadek liczby szczepień doprowadził do pojawienia się ognisk odry, polio i innych chorób zakaźnych, przeciwko którym istnieją skuteczne szczepionki - informują WHO i UNICEF.

Odra, jedna z najbardziej zakaźnych chorób świata, może prowadzić do zgonu dzieci do piątego roku życia, zwłaszcza w krajach Afryki i Azji, w których systemy ochrony zdrowia nie są rozbudowane - podaje WHO.

Z kolei polio może doprowadzić dzieci do trwałego kalectwa.

Większość dzieci, które nie zostały zaszczepione w 2020 roku, zamieszkuje dziesięć krajów - na czele z Indiami i Nigerią. Liczba niewyszczepionych dzieci jest wyższa o 3,7 mln niż w 2019 roku i najwyższa od 2009.

W 2020 roku na świecie wykryto duże ogniska odry w Afganistanie, Mali, Somalii i Jemenie - czytamy w raporcie WHO i UNICEF-u.

W ubiegłym roku blisko 22,3 mln dzieci nie otrzymało pierwszej dawki szczepionki na odrę.

Kate O'Brien, dyrektor ds. szczepień w WHO oceniła, że pandemia COVID-19 cofnęła szczepienia dzieci na świecie o ponad dekadę.

"Alarmująco zwiększyła się" liczba dzieci "zerodawkowych", które nie otrzymały żadnej szczepionki, którą powinny były otrzymać - w 2020 roku dzieci takich było 17,1 mln, podczas gdy w 2019 - 13,6 mln - informuje Ephrem Lemango z UNICEF-u.

Autopromocja
Bezpłatny e-book

WALKA O KLIMAT. Nowa architektura energetyki

POBIERZ

66 krajów w ubiegłym roku przełożyło przynajmniej jedną akcję szczepień przeciwko chorobom zakaźnym.