Francja: Joanna d'Arc grana przez córkę Benińczyka i Polki

Decyzja francuskiego miasta Orlean o tym, by rolę Joanny d'Arc w czasie corocznych uroczystości odgrywała ciemnoskóra nastolatka, wywołała lawinę oskarżeń ze strony skrajnie prawicowych użytkowników mediów społecznościowych.

Aktualizacja: 22.02.2018 16:24 Publikacja: 22.02.2018 15:59

Francja: Joanna d'Arc grana przez córkę Benińczyka i Polki

Foto: Jules Eugene Lenepveu [CC BY-SA 2.5 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5)], via Wikimedia Commons

Mathilde Edey Gamassou w poniedziałek została wybrana spośród 250 kandydatek, by zagrać Dziewicę Orleańską na corocznym wiosennym festiwalu upamiętniającym zwycięstwo nad Anglikami w 1429 roku.

17-latka, której ojciec pochodzi z Beninu, a jej matką jest Polka, ma m.in. jeździć konno w centrum miasta, ubrana w zbroję stylizowaną na tę sprzed sześciu wieków.

Ogłoszenie wyboru Mathilde wywołało jednak skrajne reakcje w internecie. Niektórzy użytkownicy m.in. Twittera narzekają na wybór jako element "propagandy różnorodności" i próbę ponownego pisania francuskiej historii.

"Joanna d'Arc była biała" - argumentują przeciwnicy wyboru Mathilde. "Jesteśmy biali, jesteśmy dumni z tego, że jesteśmy biali, nie zmieniajmy naszej historii" - czytamy w jednym z wpisów na Twitterze. Antymuzułmańska strona Resistance Republicaine twierdzi z kolei, że "w przyszłym roku Joanna d'Arc pojawi się w burce".

W środę wsparcie uczennicy zaoferowała Marlene Schiappa, minister ds. równości. - Nie ma miejsca we francuskiej republice na rasistowską nienawiść faszystów - stwierdziła.

Również Olivier Carre, burmistrz Orleanu, bronił nastolatkę. - W 2018 roku, jak przez 589 lat, mieszkańcy Orleanu będą witać Joannę d'Arc graną przez młodą kobietę, która pokazuje swoją odwagę, wiarę i wizję - powiedział.

Sama Mathilde Edey Gamassou zapytana przez gazetę "Est Republicaine", czy rasa osoby grającej Joannę d'Arc ma znaczenia, wzruszyła ramionami i powiedziała: "To nie jest ważne, może być biała lub mieszana, ale ważne, że jest Francuzką".

Joanna d'Arc, która została spalona żywcem na stosie w 1431 roku, jest bohaterką całej Francji, ale szczególnie czczona jest przez skrajną prawicę, jako symbol narodowego oporu - zaznacza AFP.

Społeczeństwo
Nie żyje najstarsza osoba na świecie. Inah Canabarro Lucas miała 116 lat
Społeczeństwo
Sondaż: Amerykanie niezadowoleni z polityki gospodarczej Donalda Trumpa
Społeczeństwo
Zadowolony jak Rosjanin w czwartym roku wojny
Społeczeństwo
Hiszpania pokonana w pięć sekund. Winę za blackout ponoszą politycy?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Społeczeństwo
Po dwóch latach w Sojuszu Finowie tracą zaufanie do NATO. Efekt Donalda Trumpa?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne