Litwa zaostrza stan wyjątkowy przy granicy z Białorusią

Od północy na Litwie zacznie obowiązywać zaostrzony stan wyjątkowy. Obejmie strefę przygraniczną z Białorusią oraz ośrodki zakwaterowania migrantów.

Publikacja: 09.11.2021 18:02

Okolice obozu dla migrantów na Litwie (zdjęcie z sierpnia 2021)

Okolice obozu dla migrantów na Litwie (zdjęcie z sierpnia 2021)

Foto: PAP/Valdemar Doveiko

mz

Projekt poparło 122 posłów w 141-osobowym parlamencie. Jedna osoba głosowała przeciwko.

Wzmocniona zostanie ochrona granicy, a w strefie stanu wyjątkowego ograniczony zostanie ruch pojazdów. Migranci, którzy już przebywają w litewskich ośrodkach, będą mieli ograniczone prawo do korespondencji i rozmów telefonicznych z wyjątkiem możliwości zwracania się do instytucji i organów państwowych.

Czytaj więcej

Ursula von der Leyen: Białoruś musi przestać narażać życie ludzi

Ograniczenia nie dotkną mieszkańców strefy objętej nowymi restrykcjami. Osoby, które będą udawały się na pogranicze, będą musiały otrzymać odpowiednie zezwolenie od służb granicznych.

Od rana 8 listopada polskie władze alarmowały, że rozpoczyna się największa jak dotąd próba sforsowania siłą polskiej granicy, w związku ze zmierzaniem w stronę granicy tysięcy imigrantów. Grupy imigrantów miały być sformowane przez białoruskie władze, choć z pojawiających się później doniesień wynikało, że marsz na granicę był oddolną inicjatywą imigrantów. W poniedziałek popołudniu doszło do siłowych prób przekroczenia polskiej granicy, udaremnionych jednak przez polskie siły bezpieczeństwa.

Na granicy Polski z Białorusią od 3 września obowiązuje stan wyjątkowy w związku ze zwiększoną presją migracyjną na granicę Polski na tym jej fragmencie. Presja ma być efektem wojny hybrydowej prowadzonej przez władze Białorusi, które sprowadzają na terytorium swojego kraju imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, a następnie ułatwiają im przedostanie się na granicę z Polską, a także granice z Litwą i Łotwą. Działania te są odpowiedzią reżimu w Mińsku na sankcje nałożone na Białoruś przez UE.

W związku z sytuacją na granicy rząd podjął decyzję o budowie wysokiej na 5,5 metra zapory na granicy. Zapora ma powstać do połowy 2022 roku.

Społeczeństwo
Sondaż: Amerykanie niezadowoleni z polityki gospodarczej Donalda Trumpa
Społeczeństwo
Zadowolony jak Rosjanin w czwartym roku wojny
Społeczeństwo
Hiszpania pokonana w pięć sekund. Winę za blackout ponoszą politycy?
Społeczeństwo
Po dwóch latach w Sojuszu Finowie tracą zaufanie do NATO. Efekt Donalda Trumpa?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Społeczeństwo
Nowa Zelandia będzie uznawać tylko płeć biologiczną? Jest projekt ustawy
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne