Od 2 września na terenie przygranicznego pasa w województwach podlaskim i lubelskim obowiązuje stan wyjątkowy, wprowadzony na okres 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. 6 września decyzję prezydenta podtrzymał Sejm.

Stan wyjątkowy dotyczy 183 miejscowości.

Czytaj więcej

Wiceszef MSWiA: Liczymy, że co 20 nielegalny migrant przemyka przez granicę

Rząd uzasadniając wprowadzenie stanu wyjątkowego argumentował, że administracja Aleksandra Łukaszenki wykorzystuje imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afganistanu w celach politycznych. Przedstawiciele obozu rządzącego mówili, że władze Białorusi przerzucają migrantów na granice Polski, a także Litwy i Łotwy, by wywrzeć presję na UE i wymusić zniesienie sankcji nałożonych na Białoruś po sfałszowanych wyborach prezydenckich z sierpnia 2020 roku i brutalnym tłumieniu protestów przez reżim Łukaszenki.

Jak do kwestii migrantów odnoszą się Polacy? Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) w dniach 6-16 września przeprowadziło sondaż, w którym spytano o ten temat.

Czytaj więcej

Straż Graniczna: Zwłoki trzech osób na granicy z Białorusią

Przekonanie, że migrantom przebywającym na granicy polsko-białoruskiej powinno umożliwiać się wystąpienie o azyl w Polsce wyraża jedna trzecia Polaków (33 proc.) - podał CBOS. Przeciwne zdanie wyraziło 52 proc. ankietowanych.