"Dzisiaj w rejonie przygranicznym z Białorusią znaleziono zwłoki trzech osób" - przekazała wcześniej w mediach społecznościowych Straż Graniczna.

W krótkim komunikacie podano, że dalsze czynności w tej sprawie prowadzi prokuratura.

- W pobliżu granicy polsko-białoruskiej znaleziono ciała trzech osób - potwierdziła w rozmowie z "Rzeczpospolitą" rzecznik prasowy Komendanta Głównego Straży Granicznej ppor. SG Anna Michalska.

Czytaj więcej

Rekord na granicy. Ponad 300 prób jej przekroczenia

"Ze względu na dobro prowadzonego śledztwa" rzeczniczka nie odpowiedziała na dalsze pytania "Rz". - Nie jestem upoważniona, żeby jakichkolwiek informacji udzielać - zastrzegła dodając, że informacji w sprawie udziela prokuratura.

Według nieoficjalnych informacji, ciała były znalezione w różnych miejscach przy granicy.

Premier: Będziemy informować na bieżąco

Do sprawy wieczorem odniósł się premier Mateusz Morawiecki. "W rejonie przygranicznym znaleziono zwłoki trzech osób, które próbowały nielegalnie przekroczyć granicę. Po stronie białoruskiej zaś zwłoki kobiety" - napisał w mediach społecznościowych. Przekazał, że na miejscu pracują służby i prokuratura, która "wyjaśnia okoliczności tragicznego wydarzenia".

"Należy zbadać ewentualny związek powyższych dramatycznych zdarzeń z dotychczasowymi białoruskimi prowokacyjnymi działaniami mającymi miejsce na naszej wschodniej granicy" - stwierdził.

Czytaj więcej

Morawiecki: Licho nie śpi. Rosja wzmacnia swoją potęgę

Szef rządu poinformował, że odbył rozmowy z komendantem głównym Straży Granicznej gen. Tomaszem Pragą oraz szefem MSWiA Mariuszem Kamińskim.

Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w poniedziałek rano weźmie udział w odprawie z przedstawicielami służb. "Będziemy Państwa informować na bieżąco" - zadeklarował.

Stan wyjątkowy przy granicy z Białorusią

Od 2 września na terenie przygranicznego pasa w województwach podlaskim i lubelskim obowiązuje stan wyjątkowy, wprowadzony na okres 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. 6 września decyzję prezydenta podtrzymał Sejm.

Stan wyjątkowy dotyczy 183 miejscowości.

Rząd uzasadniając wprowadzenie stanu wyjątkowego argumentował, że administracja Aleksandra Łukaszenki wykorzystuje imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afganistanu w celach politycznych. Przedstawiciele obozu rządzącego mówili, że władze Białorusi przerzucają migrantów na granice Polski, a także Litwy i Łotwy, by wywrzeć presję na UE i wymusić zniesienie sankcji nałożonych na Białoruś po sfałszowanych wyborach prezydenckich z sierpnia 2020 roku i brutalnym tłumieniu protestów przez reżim Łukazenki.