Irlandia: Setki pacjentów dowiedzą się o kontakcie z superbakterią

Irlandzki Zarząd Służby Zdrowia (HSE) przekaże informacje setkom pacjentów, których nie poinformowano wcześniej, że w czasie pobytu szpitalu mieli kontakt z superbakterią CPE (Carbapenemase Producing Enterobacteriaceae), odporną na większość antybiotyków - informuje "Irish Times".

Aktualizacja: 30.10.2018 05:36 Publikacja: 30.10.2018 03:39

Irlandia: Setki pacjentów dowiedzą się o kontakcie z superbakterią

Foto: 123RF

arb

Jednocześnie dyrektor HSE, w piśmie do Departamentu Zdrowia ostrzega, że opóźnienie w informowaniu ludzi o tym, że byli narażeni na zakażenie superbakterią CPE podczas pobytu w szpitalu może sprawić, że będą oni "zdenerwowani i rozczarowani".

Według p.o. dyrektora HSE Johna Connaughtona istniejące procedury komunikacji nie odpowiadają na potrzeby "właściwej komunikacji" z pacjentami, którzy opuścili szpital przed odkryciem przez lekarzy, że przebywała w nim również osoba zarażona superbakterią CPE.

To z kolei sprawia, że o narażeniu ich na zarażenie się superbakterią mogą zostać poinformowani z opóźnieniem, lub "nie zostać wcale poinformowani", chyba że zostaną ponownie przyjęci do tego samego szpitala - pisze Connaughton w piśmie do Departamentu Zdrowia.

"Chociaż staramy się zapewnić jasną i właściwą komunikację i zapewnić pacjentom dostęp do stosownej opieki medycznej i wsparcia po tym, jak zostaną poinformowani (o kontakcie z CPE), należy spodziewać się, że niektórzy ludzie będą zdenerwowani i rozczarowani" - pisze dyrektor HSE w liście do sekretarza generalnego Departamentu Zdrowia, Jima Breslina.

Ok. 2 tysięcy osób w Irlandii jest nosicielami CPE - jednej z superbakterii, którą bardzo trudno jest zabić za pomocą antybiotyków. Bakteria CPE była współodpowiedzialna za śmierć ośmiu osób w Szpitalu Uniwersyteckim w Limerick.

CPE zasiedla jelita nosiciela i nie daje w większości przypadków żadnych symptomów zarażenia. U 5-10 proc. nosicieli może dojść do infekcji spowodowanej CPE - pojawia się ona zazwyczaj wtedy, gdy organizm walczy z inną chorobą.

Jeden na 20 pacjentów, którzy mieli kontakt z nosicielem CPE, staje się sam nosicielem bakterii. U jednego na 400 dochodzi do groźnej infekcji - podaje "Irish Times". Bakteria przenosi się przez kontakt z osobą będącą nosicielem.

W 2017 roku w Irlandii zanotowano 433 przypadki zakażenia się CPE.

Społeczeństwo
Sondaż: Amerykanie niezadowoleni z polityki gospodarczej Donalda Trumpa
Społeczeństwo
Zadowolony jak Rosjanin w czwartym roku wojny
Społeczeństwo
Hiszpania pokonana w pięć sekund. Winę za blackout ponoszą politycy?
Społeczeństwo
Po dwóch latach w Sojuszu Finowie tracą zaufanie do NATO. Efekt Donalda Trumpa?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Społeczeństwo
Nowa Zelandia będzie uznawać tylko płeć biologiczną? Jest projekt ustawy
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne