Jednocześnie dyrektor HSE, w piśmie do Departamentu Zdrowia ostrzega, że opóźnienie w informowaniu ludzi o tym, że byli narażeni na zakażenie superbakterią CPE podczas pobytu w szpitalu może sprawić, że będą oni "zdenerwowani i rozczarowani".

Według p.o. dyrektora HSE Johna Connaughtona istniejące procedury komunikacji nie odpowiadają na potrzeby "właściwej komunikacji" z pacjentami, którzy opuścili szpital przed odkryciem przez lekarzy, że przebywała w nim również osoba zarażona superbakterią CPE.

To z kolei sprawia, że o narażeniu ich na zarażenie się superbakterią mogą zostać poinformowani z opóźnieniem, lub "nie zostać wcale poinformowani", chyba że zostaną ponownie przyjęci do tego samego szpitala - pisze Connaughton w piśmie do Departamentu Zdrowia.

"Chociaż staramy się zapewnić jasną i właściwą komunikację i zapewnić pacjentom dostęp do stosownej opieki medycznej i wsparcia po tym, jak zostaną poinformowani (o kontakcie z CPE), należy spodziewać się, że niektórzy ludzie będą zdenerwowani i rozczarowani" - pisze dyrektor HSE w liście do sekretarza generalnego Departamentu Zdrowia, Jima Breslina.

Ok. 2 tysięcy osób w Irlandii jest nosicielami CPE - jednej z superbakterii, którą bardzo trudno jest zabić za pomocą antybiotyków. Bakteria CPE była współodpowiedzialna za śmierć ośmiu osób w Szpitalu Uniwersyteckim w Limerick.

CPE zasiedla jelita nosiciela i nie daje w większości przypadków żadnych symptomów zarażenia. U 5-10 proc. nosicieli może dojść do infekcji spowodowanej CPE - pojawia się ona zazwyczaj wtedy, gdy organizm walczy z inną chorobą.

Jeden na 20 pacjentów, którzy mieli kontakt z nosicielem CPE, staje się sam nosicielem bakterii. U jednego na 400 dochodzi do groźnej infekcji - podaje "Irish Times". Bakteria przenosi się przez kontakt z osobą będącą nosicielem.

W 2017 roku w Irlandii zanotowano 433 przypadki zakażenia się CPE.