Gacek to sprawozdawca raportu dotyczącego problemów i perspektyw obywatelstwa europejskiego. Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych, przygotowująca raport, zaakceptowała jednogłośnie projekt rezolucji. - Na posiedzeniu plenarnym nie ma już możliwości nanoszenia poprawek — zauważa europosłanka.
[srodtytul]Skończyć z dyskryminacją[/srodtytul]
Jeśli rezolucja zostanie przyjęta w przyszłym tygodniu, Komisja Europejska będzie musiała „zbadać rolę i postępowanie krajowych służb zajmujących się opieką społeczną nad dziećmi, aby zapewnić przestrzeganie zasad równości i niedyskryminowania obywateli Unii” — tak brzmi fragment zapisu rezolucji.
- Nie pada w niej nazwa Jugendamt, ale to oczywiste o jaką instytucję chodzi — mówi Gacek i cytuje kolejny fragment — „Rodzicom należy zezwalać na rozmowę z dziećmi w ich języku ojczystym, a odnośne służby nie powinny wykorzystywać przynależności państwowej czy języka jako podstawy do odmowy rodzicom kontaktów z ich dzieckiem”.
Takie właśnie zarzuty wobec niemieckich instytucji spłynęły w postaci ponad 200 skarg od nie-niemieckich rodziców z małżeństw mieszanych z wielu europejskich krajów.