Wspólne świętowanie rozpoczną 24 grudnia w Krakowie w jasełka w wykonaniu Theatrum Mundi i braci z Wyższego Seminarium Duchownego Franciszkanów oraz kolędowanie z zespołem Fioretti. Żywa szopka bowiem to nie tylko zwierzęta, ale i aktorzy, odtwarzający historię i atmosferę towarzyszącą narodzinom Jezusa. Bracia mniejsi zostaną tym razem wypożyczeni z krakowskiego zoo i Akademii Rolniczej (owce).

Historię narodzin Jezusa w ciągu kolejnych świątecznych dni będą też przybliżać jasełka i śpiewy w wykonaniu uczniów szkoły urszulanek w Krakowie, chóru młodzieżowego „Płomień”, Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Kopalni Soli w Wieliczce, góralskiego zespołu „Majeranki”, uczniów Zespołu Szkół im. św. Franciszka z Asyżu w Poskwitowie oraz Młodzieżowego Zespołu „W Miłości Zwycięstwo”. Będzie też okazja, by ogrzać się przy ognisku, wypić gorącą herbatę i zjeść dobre ciastko, a nawet wziąć udział w konkursach dla dzieci.

Tradycja franciszkańskiej żywej szopki wywodzi się z włoskiej miejscowości Greccio, gdzie w 1223 roku św. Franciszek razem ze swoimi braćmi chciał odtworzyć atmosferę nocy narodzenia Jezusa. Poprosił nawet papieża o pozwolenie na taką szopkę. Przygotował żłób, przyniósł siano i przyprowadził woła oraz osła.

Krakowscy franciszkanie od 1991 r. idą w jego ślady, a budowę szopki wspiera Urząd Miasta Krakowa.