Klub Inteligencji Katolickiej, Laboratorium "Więzi" i Fundacja Pomocy Psychologicznej Pracownia Dialogu ruszyły z inicjatywą "Zranieni w Kościele”, w ramach której powołano do życia telefon zaufania dla ofiar przemocy seksualnej w Kościele oraz ich najbliższych.

Czytaj także: Pedofilia w Kościele: Świeccy biorą sprawy w swoje ręce 

 

 

Jak poinformowano na stronie internetowej Klubu Inteligencji Katolickiej, infolinia będzie otwarta także dla "wszystkich, dla których grzechy ludzi Kościoła stały się zgorszeniem i przyczyną utraty zaufania do całej wspólnoty wiary". Poszkodowani będą mieli kontakt z świeckimi ekspertami.

"Zgodnie ze stanowiskiem papieża Franciszka i Konferencji Episkopatu Polski osobom pokrzywdzonym przez duchownych należy się nasza wdzięczność za wielką odwagę, gdy zgłaszają doznaną krzywdę - a "największym zgorszeniem w tej sprawie jest ukrywanie prawdy przez instytucje powołane do ochrony najsłabszych" - podkreślają twórcy projektu. Organizatorzy udostępnili linię 800 280 900. Dyżury telefoniczne będą pełnione w każdy wtorek od godziny 19.00 do 22.00. 

Jest także druga, istniejąca od dziesięciu lat linia dla dzieci i młodzieży (116 111), pod którą otrzymać można pomoc od ekspertów z fundacji Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Jej pracownicy pomagają we wszystkich sprawach i problemach, z którymi się mierzą młodzi ludzie. 

"Rozmowy prowadzone będą anonimowo, bezpłatnie, cierpliwie i dyskretnie. Zależy nam, żeby kontakt telefoniczny był wsparciem do dalszego działania. Wszystkim, którzy będą tego potrzebowali, będziemy umożliwiali osobisty kontakt z zaufanymi specjalistami: psychologami, prawnikami, duszpasterzami” - czytamy na stronie internetowej Klubu Inteligencji Katolickiej.

Inicjatorzy podkreślają również, że w razie potrzeby są gotowi pomóc osobom pokrzywdzonym w zgłoszeniu przestępstwa do właściwych instytucji kościelnych i państwowych.

Autopromocja
Bezpłatny e-book

WALKA O KLIMAT. Nowa architektura energetyki

POBIERZ

W ramach inicjatywy z Klubem Inteligencji Katolickiej będą współpracowały Laboratorium „Więzi” , Fundacja Pomocy Psychologicznej, Pracownia Dialogu Centrum Ochrony Dziecka przy Akademii Ignatianum, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę i Fundacja Stop Przedawnieniu.