Najbardziej pozytywne zdanie na temat lokalnego transportu publicznego mają mieszkańcy Trójmiasta i Warszawy, negatywne – Poznania i Wrocławia – wynika z badania ARC Rynek i Opinia.
Badanie przeprowadzono w dniach 4-7 stycznia 2013 metodą CAWI - badania on-line. Mieszkańcy - internauci badanych miast uważają, że bilety na komunikację miejską są za drogie, a kierowcy i maszyniści średnio uprzejmi.
Najwyższe oceny w rankingu środków komunikacji miejskiej zdobyło warszawskie metro głównie za punktualność i częstotliwość kursowania. W skali od 1 do 5, wystawiono 4,2. Najgorszą ocenę – 3,3 wystawiono Szybkiej Kolej Miejskiej działającej w Warszawie i Trójmieście. Jednak mieszkańcy stolicy lepiej ocenili jej funkcjonowanie - wystawili 3,4, niż mieszkańcy Trójmiasta - ocena 2,8. W każdym z badanych miast autobusy wypadły gorzej niż tramwaje, zwłaszcza z powodu braku punktualności.
Ponadto mieszkańcy tych aglomeracji uważają, że ceny biletów na komunikacje miejską w ich mieście są za wysokie. Najmniej krytycznych głosów w tej sprawie pojawiło się w Trójmieście – 3,8 i Wrocławiu – 3,9. Badani w Poznaniu odpowiadając na to samo pytanie: „Jak ocenia Pan/ Pani ceny biletów na komunikację miejską w Pana/ Pani mieście?" - skala od 1 do 5, przy czym 1 – są adekwatne do jakości, 5 – są zdecydowanie za wysokie, dali 4,6. W Krakowie 4,4, Warszawie 4,3.
- W ocenie ogólnej najlepiej wypadły środki komunikacji, które nie są dostępne w całej Polsce, tj. metro i trolejbus. Możemy przypuszczać, że tramwaje dostały wyższe oceny niż autobusy, gdyż są mniej podatne na korki i tym samym w większym stopniu gwarantują punktualne przybycie do celu – mówi Marek Lekki z ARC Rynek i Opinia.