Jutro (18 czerwca) rząd zajmie się projektem zmian w ustawie o cudzoziemcach, przygotowanym przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.
- Nowa ustawa zawiera pakiet rozwiązań wprowadzających ułatwienia dla cudzoziemców, którzy u nas pracują i studiują, oraz tych, którzy chcieliby zalegalizować swój pobyt. Dzięki nowym regulacjom łatwiej i szybciej otrzymają zezwolenia pobytowe - mówi "Rz" Małgorzata Woźniak, rzeczniczka MSW.
I tak w ustawie wydłużono z 2 do 3 lat maksymalny okres, na który obcokrajowcom może być udzielone zezwolenie na pobyt czasowy. Wniosek o zezwolenie na taki pobyt cudzoziemiec będzie mógł złożyć podczas swojego pobytu, w dogodnym dla siebie momencie. Teraz jeżeli chce przedłużyć pobyt w naszym kraju musi z takim wnioskiem wystąpić przynajmniej 45 dni przed końcem ważności wizy lub aktualnego zezwolenia na pobyt.
MSW proponuje również nowe rozwiązania dla cudzoziemców studiujących na polskich uczelniach. Zezwolenie na pobyt czasowy będzie im przyznawane na okres 15 miesięcy (czyli 1 roku i 3 miesięcy). Jeżeli cudzoziemiec będzie przebywał w Polsce krócej niż rok, zezwolenie otrzyma na czas trwania roku akademickiego lub studiów oraz dodatkowo 3 miesięcy. Z kolei cudzoziemcy, którzy kontynuują studia na kolejnym roku, otrzymają zezwolenie na pobyt czasowy na okres do 2 lat, a nie - jak dotąd - na rok.
Zmiany obejmą również cudzoziemców - absolwentów polskich uczelni wyższych, którzy poszukują w Polsce pracy. Będą oni mogli ubiegać się o zezwolenie na pobyt czasowy na okres 1 roku. Teraz wojewoda nie może przyznać studentowi kolejnego zezwolenia na pobyt, jeśli nie zaliczył on roku studiów i nie uzyskał warunkowego wpisu na następny semestr lub rok.