Ponad połowa pracujących Polaków planuje do końca września spędzić łącznie od 5 do 15 dni roboczych na urlopach. Najczęściej Polacy planują jeden urlop w sezonie wakacyjnym (około połowa badanych), a rzadziej dwa (około 1/5 badanych) czy trzy lub cztery krótsze urlopy (do 5 proc pracowników). Zdecydowanie najczęściej urlopowicze wybierają wypoczynek dwutygodniowy.
Jednak nie każdy pracownik może sobie pozwolić na solidny wypoczynek po przepracowanym półroczu. Takie urlopy częściej planują zatrudnieni na umowie na czas nieokreślony, w pełnym wymiarze godzin. Rzadziej planują dłuższe wakacje osoby samozatrudnione, zatrudnione na podstawie umowy zlecenie i umowy o dzieło. – Długie wakacje coraz częściej są przywilejem osób zatrudnionych na etatach. To nie oznacza, że osoby pracujące w niepełnym wymiarze godzin, na przykład na podstawie umów typu zlecenie lub o dzieło, nie potrzebują długiego wypoczynku. Są to często osoby łączące zatrudnienie w kilku miejscach, pracujące dużo więcej niż etatowcy. Długi urlop dla tej grupy pracowników jest bardzo wskazany, bo minimalizuje ryzyko wypalenia zawodowego, które dotyka przepracowanych – Tomasz Hanczarek, prezes Zarządu Work Service SA.
Na długi wypoczynek najczęściej udają się też osoby lepiej wykształcone. Aż 63 proc. badanych z wyższym wykształceniem zamierza wziąć co najmniej 10 dni urlopu i tylko 38 proc. osób z wykształceniem zawodowym ma takie plany. – Pracownicy z wykształceniem zawodowym to grupa osób zwykle obejmująca stanowiska produkcyjne, gdzie trójzmianowy tryb pracy, bądź praca w toku ciągłym wymusza wysoką dyspozycyjność – mówi Tomasz Hanczarek. – Ponadto osoby o niskich kompetencjach są łatwo zastępowalne, więc unikanie dłuższych nieobecności w pracy może też wynikać z obawy o własne miejsce pracy. Obnaża się też tutaj problem tzw. umów śmieciowych. Pracodawca zatrudniający ludzi na tego typu umowach może dobrowolnie opłacić pracownikowi urlop, ale niestety zdarza się to bardzo rzadko – dodaje Tomasz Hanczarek.
Dłuższe, co najmniej dwutygodniowe urlopy planowane są przede wszystkim na lipiec i sierpień (16-17 proc. badanych). W czerwcu pracownicy częściej wybierają się na krótszy wypoczynek, przedłużając sobie „długi weekend". We wrześniu rzadsze są urlopy dłuższe i najkrótsze. Wynika to z tego, że jednak większość Polaków spędza urlop w kraju, a wtedy pogoda w Polsce jest najlepsza.
Badanie przeprowadzono przez instytut Millward Brown na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie dorosłych Polaków o liczebności N=1000 osób w terminie 14-15.06. 2014