Chociaż od Nowego Roku aż sześciu miejscowościom zostały nadane prawa miejskie, to liczba osób zamieszkujących polskie miasta jest coraz mniejsza.
Z opublikowanego właśnie przez GUS raportu o powierzchni i ludności Polski wynika, że 1 stycznia 2014 r. Polaków w miastach było o 65 tys. mniej niż rok wcześniej.
W tym samym czasie liczba mieszkańców wsi zwiększyła się o 27 tys. osób (ogółem rodaków ubyło, bo więcej Polaków umiera niż się rodzi).
Im bogatsi, tym dalej ?od miasta
– Ludzie uciekają z miasta na wieś, bo szukają spokoju i chcą poprawić swój komfort życia – mówi Katarzyna Korpolewska, psycholog z Uniwersytetu Warszawskiego. – Szczególnie chętnie robią to ci, których sytuacja finansowa jest najlepsza. Im więcej pracują i lepiej zarabiają, tym bardziej potrzebują uciec od zgiełku miasta – dodaje.
Największy przyrost ludności odnotowano we wsiach na terenie województw małopolskiego, pomorskiego i wielkopolskiego, czyli w regionach, które rozwijają się najszybciej. – Sytuacja finansowa Polaków jest coraz lepsza, dlatego coraz więcej osób może zrealizować swoje marzenia o domu z ogródkiem – mówi prof. Krystyna Iglicka, demograf i rektor Uczelni Łazarskiego.