Zmarł duński karykaturzysta, który narysował Mahometa

Zmarł duński karykaturzysta, Kurt Westergaard, którego karykatura, przedstawiająca proroka Mahometa w turbanie w kształcie bomby, która wywołała oburzenie i antyduńskie wystąpienia w świecie arabskim w pierwszej dekadzie XXI wieku - informuje AP.

Aktualizacja: 19.07.2021 13:51 Publikacja: 19.07.2021 13:28

Zmarł duński karykaturzysta, który narysował Mahometa

Foto: PAP/EPA

O śmierci 86-letniego Westergaarda poinformowała jego rodzina w niedzielę wieczorem. Karykaturzysta miał umrzeć we śnie po długiej chorobie.

Według duńskich mediów Westergaard zmarł 14 lipca, dzień po urodzinach.

Westergaard od początku lat 80-tych pracował jako rysownik dla "Jyllands-Posten", jednego z czołowych duńskich dzienników. Współpracę z dziennikiem Westergaard zakończył w wieku 75 lat.

W 2005 roku o rysowniku stało się głośno, gdy "Jylland-Posten" opublikował 12 karykatur Mahometa jego autorstwa.

Islam zakazuje wykonywania wizerunków Mahometa, które uznawane są za świętokradztwo. Publikacja karykatur przez duński dziennik doprowadziła do gwałtownych, antyduńskich protestów w świecie arabskim w 2006 roku.

Karykatury Mahometa opublikowało w tamtym czasie także kilka gazety w Norwegii.

Polityczni komentatorzy w krajach nordyckich uznali publikację karykatur za jeden z najpoważniejszych kryzysów w polityce zagranicznej obu krajów w ostatnich dekadach.

Westergaardowi po opublikowaniu karykatur grożono śmiercią. Rysownika zmuszono do przyjęcia ochrony policji. W 2008 roku aresztowano trzy osoby, które miały planować zamordowanie karykaturzysty. W 2010 roku 28-letni Somalijczyk włamał się do jego domu uzbrojony w siekierę i nóż.

- Chciałbym być pamiętany, jako ten, który zadał cios w imię wolności wyrażania się. Ale nie ma wątpliwości, że niektórzy zapamiętają mnie jako Szatana, który obraził religię ponad miliarda osób - miał mówić Westergaard, cytowany przez "Berlingske".

Pisząc o śmierci Westergaarda dziennik "Jyllands-Posten" podkreślił, że "ważne jest, aby podkreślać, że walka o wolność wyrażania się, która stała się przeznaczeniem rysownika, jest walką o wolność nas wszystkich".



Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Społeczeństwo
Wielka Brytania zwróci cztery włócznie potomkom rdzennych mieszkańców Australii
Społeczeństwo
Pomarańczowe niebo nad Grecją. "Pył może być niebezpieczny"
Społeczeństwo
Sąd pozwolił na eutanazję, choć prawo jej zakazuje. Pierwszy taki przypadek
Społeczeństwo
Hipopotam okazał się samicą. Przez lata ZOO myślało, że jest samcem
Społeczeństwo
Demonstracje przeciw Izraelowi w USA. Protestują uniwersytety