Aktualizacja: 01.12.2015 05:37 Publikacja: 29.11.2015 20:07
Saint-Denis 18 listopada. Tego dnia jednostki terrorystyczne szturmowały ulicę, na której ukrywał się mózg zamachów terrorystycznych na Paryż Abdelhamid Abaaoud
Foto: AFP
Korespondencja z Saint-Denis
Abdelhamid Abaaoud zginął w miejscu dla Francji symbolicznym. Organizator zamachów z 13 listopada schronił się w budynku na rogu ulic du Corbillon i Republiki, głównego deptaka handlowego Saint-Denis, 120-tysięcznego miasta na obrzeżach stolicy. 300 metrów stąd – wieża gotyckiej bazyliki Świętego Dionizego, miejsce pochówku wszystkich królów Francji, od Dagoberta po Ludwika XVIII.
Abaaoud zaplanował ataki tak, aby miały jak największy efekt psychologiczny. Ale wybierając swoją kryjówkę i, jak się okazało, miejsce śmierci, symboliką w żadnym stopniu się nie kierował.
– To był squat, jeden z wielu w Saint-Denis. W opuszczonych XIX-wiecznych budynkach mieszkają imigranci bez papierów. Płacą stawki wyższe od rynkowych, ale „handlarze snem" nie pytają, kim są, skąd pochodzą. Warunki są fatalne, co roku w pożarach w Saint-Denis ginie kilka–kilkanaście osób – mówi Colin Falconer, emerytowany nauczyciel angielskiego, który dwa lata temu przeniósł się do Saint-Denis, bo mieszkania są tu cztery razy tańsze niż w Paryżu.
Jesteśmy jedynymi białymi, którzy przyglądają się zniszczonemu budynkowi. Abaaoud bronił się tak zaciekle, że jednostki antyterrorystyczne RAID szturmowały ulicę Corbillon cztery godziny, oddając kilka tysięcy strzałów. Wszystkie okna są zabite dyktą, poza jednym, w którym widać ślady kul. I choć od śmierci Abaaouda minął tydzień, wciąż jest tu przynajmniej kilkudziesięciu gapiów. To głównie młodzi Arabowie, kobiety w hidżabach, także wielu Afrykanów.
Jedną z pierwszych decyzji prezydenta USA Donalda Trumpa było wydanie polecenia służbom federalnym, by wyłapywały osoby przybywające nielegalnie w kraju. Zdecydował się również na wzmocnienie południowej granicy. Wielu migrantów to nie odstrasza. Są skłonni zapłacić więcej przemytnikom w Meksyku lub podejmują bardziej ryzykowne trasy.
Suzuki Vitara jest dostępna w odmianach Mild Hybrid i DualJet Hybrid z technologią Strong Hybrid. Tłumaczymy, jakie są różnice między tymi wersjami i którą z nich dla siebie wybrać.
Groźby nałożenia ceł na Kanadę oraz sugestie, że północny sąsiad USA mógłby stać się 51. stanem Stanów Zjednoczonych, opłaciły się jednemu przedsiębiorcy z Kanady - odnotowuje Reuters.
Prezydent USA oświadczył, że ułaskawia działaczy antyaborcyjnych skazanych za blokowanie wejść do placówek, w których przeprowadzane były aborcje.
Wielu mieszkańców walczącej z rosyjskim najeźdźcą Ukrainy zamierza wyemigrować z kraju po zakończeniu wojny. Najczęściej chęć przeprowadzki deklarują młodzi.
Klienci Warty mają możliwość leczenia nowotworów przy użyciu najnowocześniejszych metod na świecie. Ubezpieczenie Leczenie za granicą Plus może pokryć związane z tym koszty nawet do 2 mln euro.
Zdecydowana większość Amerykanów chciałaby deportacji migrantów, skazanych za przestępstwa z użyciem przemocy. Oczekiwaliby, że od tej właśnie grupy administracja Donalda Trumpa rozpocznie realizowanie obietnic wyborczych - wynika z sondażu The Associated Press-NORC Center for Public Affairs Research.
Poprzez innowacje, elastyczność i zrozumienie potrzeb lokalnych rynków możemy nie tylko sprostać oczekiwaniom konsumentów, ale także inspirować innych do podejmowania działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i efektywności biznesowej
Sprzedaż szampana zmalała w 2024 r. o 2 proc. we Francji i o 10,8 proc. na świecie, ale udało się utrzymać poziom eksportu koniaku (166 mln butelek) mimo kilku poważnych zagrożeń. Przychody z eksportu zmalały jednak o 10,6 proc.
W wyniku ataku nożem przez pijanego mężczyznę, do którego doszło w Siedlcach, zmarł 64-letni ratownik medyczny. Do sprawy we wspólnym oświadczeniu odnieśli się minister zdrowia Izabela Leszczyna oraz minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak. Politycy zapowiedzieli „podjęcie stanowczych działań w celu zwiększenia ochrony służb medycznych”.
Jak zapowiedział papież Franciszek, Kościół katolicki gotowy jest zaakceptować wspólną dla wszystkich chrześcijan datę obchodów Wielkanocy.
26 stycznia w całej Polsce odbywają się wydarzenia zorganizowane w ramach 33. finału akcji organizowanej przez Jerzego Owsiaka – Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (WOŚP). Fundacja tym razem zbiera środki na onkologię i hematologię dziecięcą.
Poseł PiS Marcin Przydacz powiedział w rozmowie z RMF FM, że „czas funkcjonowania ministra Jacka Siewiery w Pałacu Prezydenckim powoli dobiega końca”. Czym zajmie się dotychczasowy szef BBN?
W wieku 53 lat zmarł pisarz i eseista Marcin Wicha. Za swoją książkę „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” otrzymał Paszport Polityki, Nagrodę Literacką Nike oraz Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza.
Meksyk nie zezwolił na lądowanie amerykańskiego samolotu wojskowego, na którego podkładzie znajdowali się deportowani ze Stanów Zjednoczonych migranci - podaje agencja Reutera.
Utrzymywanie dysproporcji w przywilejach tylko dla Ukraińców pogłębia wśród Polaków niechęć wobec nich. Czy więc próba zrównania praw wszystkich cudzoziemców w Polsce nie naprawi naszych relacji?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas