Polacy odchodzą od wiary

Około 39 proc. Polaków jest w niedzielę w kościele, ale jedynie co szósty przyjmuje komunię świętą.

Aktualizacja: 05.01.2016 19:37 Publikacja: 04.01.2016 20:00

Polacy odchodzą od wiary

Foto: 123RF

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC (ISKK) podsumował aktywność religijną Polaków w 2014 r. Policzył katolików przychodzących na niedzielne msze św. (nazywa się ich dominicantes) oraz przystępujących do komunii (communicantes). Sprawdził także poziom zaangażowania katolików w działalność różnorakich wspólnot i organizacji parafialnych (participantes). Po raz pierwszy oceniono skalę emigracji oraz odnotowano przykłady prześladowania katolików.

– Możemy mówić o stabilizacji życia religijnego Polaków – mówi ks. Wojciech Sadłoń, dyrektor ISKK, i dodaje, że od roku 2008 ok. 40 proc. katolików regularnie uczęszcza na niedzielne msze, a ok. 16 proc. przyjmuje komunię.

W 2014 r. wskaźnik dominicantes wyniósł 39,1 proc., a communicantes 16,3 proc. Identyczne dane były także w roku 2013. Od wielu lat najwyższą frekwencję na niedzielnych mszach notuje się w diecezji tarnowskiej (70,1 proc.), archidiecezjach przemyskiej (59,6 proc.) i krakowskiej (50,7 proc.). Z kolei najniższa frekwencja jest w archidiecezjach łódzkiej (24,8 proc.) i szczecińsko-kamieńskiej (24,9 proc.) oraz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej (25,8 proc.).

Do komunii najczęściej przystępują zaś wierni w diecezjach tarnowskiej (24,3 proc.), opolskiej i zamojsko-lubaczowskiej (po 21,1 proc.). Najmniejszy odsetek był w diecezjach koszalińsko-kołobrzeskiej (10,8 proc.), sosnowieckiej (11 proc.) oraz archidiecezjach łódzkiej i szczecińsko-kamieńskiej (po 11,3 proc.).

– Od mniej więcej 200 lat mówi się o tzw. paradygmacie sekularyzacyjnym. Im więcej nowoczesności, tym mniej religii. Widać to doskonale w krajach Europy Zachodniej – tłumaczy prof. Krzysztof Koseła z Wydziału Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. – Ten paradygmat nie ma jednak zastosowania do Polski. Teoretycznie religia powinna u nas zanikać, a tak się nie dzieje.

– Nie jesteśmy mniej religijni niż nasi przodkowie – dodaje ks. prof. Sławomir Zaręba, kierownik Katedry Socjologii Religii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. – Nasza religijność jest nieco inna. Współcześni Polacy uciekają w indywidualizm przeżywania wiary, a to przekłada się na nasze postawy – mówi, ale dodaje, że objawy sekularyzacji są jednak w Polsce widoczne.

– Jest to sekularyzacja spowolniona, pełzająca – wyjaśnia. – Podobnie jak kraje zachodnie także Polska doświadcza transformacji religijnej, choć analizując wyniki badań, nie jesteśmy w stanie przedstawić jednego kierunku, w którym pójdą zmiany.

Zwłaszcza że z danych ISKK wynika, że w ciągu minionych 20 lat dwukrotnie – z 4 do 8 proc. – wzrosła liczba katolików, którzy angażują się w życie wspólnot religijnych oraz organizacji parafialnych.

W badaniach oceniono również szacunkowo liczbę emigrantów. Okazuje się, że jest ich prawie 2,7 mln. Przykładowo w archidiecezji lubelskiej, która liczy ok. miliona wiernych, na emigracji jest ponad 100 tys. osób, czyli ok. 10 proc. Podobny odsetek wiernych (105 tys.) wyjechał też z liczącej ok. 1,1 mln katolików diecezji tarnowskiej. Ale archidiecezję warmińską opuściło aż 15,5 proc. wiernych.

– Są to osoby, które wprawdzie występują w rejestrach konkretnych parafii, ale faktycznie przebywają za granicą – wyjaśnia ks. Sadłoń.

W ubiegłym roku ISKK po raz pierwszy zapytał również duchownych o przypadki dyskryminacji na tle religijnym. Z ogólnej liczby 9,2 tys. księży 12,1 proc. stwierdziło, że w latach 2012–2014 doświadczyło różnych form agresji ze względu na bycie księdzem. Były to głównie obraźliwe komentarze, ale zdarzały się także pobicia.

Z kolei w 8,7 proc. polskich parafii doszło w tym okresie do przypadków profanacji. Najczęściej niszczono przydrożne krzyże lub kapliczki, ale zdarzały się także włamania do kościołów i profanacje Najświętszego Sakramentu.

Społeczeństwo
Child Alert. Policja szuka zaginionej jedenastolatki
Społeczeństwo
Psychiatra o zbrodni na UW: Oblaliśmy jako społeczeństwo dwa testy
Społeczeństwo
Imigrant dobry, pod warunkiem, że jest sprawdzony
Społeczeństwo
Najnowsza prognoza pogody na 10 dni. Kiedy wreszcie będzie cieplej?
Społeczeństwo
Kosmiczna szansa dla Polski. Co przyniesie „sławoszomania”?