Brazylia: "Farinata" - "psie jedzenie" dla uczniów

Nazywana "psim jedzeniem" (ze względu na to, że występuje m.in. w formie suchych kulek) żywność robiona z resztek jedzenia nazywana "farinata" ma być sposobem na walkę z głodem wśród dzieci uczęszczających do szkół w brazylijskim Sao Paulo - informuje AFP odnotowując, że wywołuje to kontrowersje w Brazylii.

Aktualizacja: 20.10.2017 17:45 Publikacja: 20.10.2017 17:30

Brazylia: "Farinata" - "psie jedzenie" dla uczniów

Foto: AFP

Burmistrz Sao Paulo Joao Doria zaprezentował "farinata" na specjalnej konferencji prasowej. Miasto oferując takie jedzenie uczniom pochodzącym z ubogich rodzin chce walczyć z głodem, ale też z marnowaniem żywności.

"Farinata" mogą być jedzone jako właściwy posiłek, albo dodawane do innych dań - np. do spaghetti.

Mimo iż opinii publicznej nie podoba się wygląd nietypowego jedzenia i jego odrzucające pochodzenie burmistrz poinformował, że wyraził już zgodę na to, by "farinata" trafiły do niektórych miejskich szkół. Doria to polityk konserwatywnej PSDB. Jest wymieniany wśród potencjalnych kandydatów na prezydenta kraju w 2018 roku.

Doria nazywa "farinata" "błogosławionym jedzeniem", które trafi do ludzi cierpiących głód. 

Jednak brak jasności co do sposobu produkowania owej żywności i tego, w jaki dokładnie sposób będzie wykorzystywana budzi w kraju kontrowersje.

Rzeczniczka Regionalnej Rady ds. Żywienia Vivian Zollar zwróciła uwagę, że oferowanie "suchej karmy" ludziom o niższych dochodach "tylko pogorszy nierówność w społeczeństwie". Rada uznała dystrybucję tej żywności za "naruszenie prawa do właściwego żywienia". Zollar zarzuca też burmistrzowi, że ten nie poświęcił wystarczająco dużo uwagi innym możliwościom rozwiązania problemu niedożywienia.

W stanie Sao Paulo z powodu niedożywienia - jak wynika zbadań z 2013 roku - cierpiało 1,5 mln osób. W całym kraju głodu doświadczało wówczas ok. 7,2 miliona osób.

Społeczeństwo
BBC: W Polsce narastają antyukraińskie nastroje
Społeczeństwo
Szkocja robi krok w stronę legalizacji eutanazji
Społeczeństwo
65 lat to jeszcze nie senior? W Korei Płd. apele o pracę do 70. urodzin
Społeczeństwo
Moskwa: płatności tylko gotówką, bo Kreml chroni swą paradę
Społeczeństwo
„Większość ofiar to kobiety i dzieci”. Nowe doniesienia o ekshumacjach Polaków w Puźnikach na Ukrainie