Reklama
Rozwiń

Polscy komandosi szkolili się w Gruzji

Do tej pory w zimowych kursach w Gruzji brali udział żołnierze sił specjalnych ze Stanów Zjednoczonych, Francji, czy Norwegii. Tym razem pojechali tam instruktorzy górscy z polskiego Dowództwa Wojsk Specjalnych

Publikacja: 11.03.2013 08:15

– Góry Kaukazu są ekstremalnym, ale przez to doskonałym miejscem do prowadzenia szkoleń – mówi jeden z oficerów, który wrócił z Gruzji.

Wysokość – ponad 3 tys. m n.p.m. Temperatura – minus 20 stopni Celsjusza. Do tego silny wiatr i plecaki ważące kilkanaście kilogramów. W takich warunkach szkolili się żołnierze sił specjalnych w gruzińskim ośrodku w Sakhere.

– Było bardzo zimno. Do tego ciągłe zagrożenie lawinowe i mocne opady. Przez jedną noc spadało pół metra śniegu – opowiada uczestnik kursu, oficer z Dowództwa Wojsk Specjalnych.

Polscy komandosi na ekstremalny, zimowy kurs w północnym Kaukazie polecieli na zaproszenie gruzińskich wojskowych. Przez miesiąc trenowali w Wojskowym Ośrodku Szkolenia Górskiego w Sakhere i na byłym rosyjskim poligonie, 20 km od granicy tureckiej. W kursach na Kaukazie, poza gruzińskimi żołnierzami, uczestniczą też siły specjalne z USA, Francji, Norwegii. W tegorocznej edycji wzięli udział także komandosi z Polski i Ukrainy.

Szkolenie podzielone było na dwie części: teoretyczną i praktyczną. Żołnierze szlifowali między innymi umiejętności strzeleckie i narciarskie. – Strzelaliśmy w różnych konfiguracjach: z przełęczy, ze zbocza do góry i na płaskim terenie. Posługiwaliśmy się też różnymi rodzajami broni. Przy niskiej temperaturze elektronika pada po kilku godzinach. Wszystko trzeba przygotowywać na przyrządach optycznych – opowiada uczestnik kursu. I dodaje, że na wysokości powyżej 3 tys. metrów, przez rozrzedzone powietrze i mróz, zmieniają się parametry balistyczne wystrzelonego pocisku.

Żołnierze trenowali także jazdę na nartach: od zjazdowych po skiturowe, uczestniczyli w zajęciach z lawinoznawstwa i technik ratownictwa górskiego. Musieli poszukiwać zasypanych przez lawinę i trenować udzielanie pierwszej pomocy. Miesięczny kurs zakończył się egzaminem.

Służby
Pożar w Ząbkach pod lupą służb. Ustaliliśmy, jakie stawiają hipotezy
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Służby
Tomasz Siemoniak na granicy z Litwą. Postawił Niemcom warunek
Służby
Przerzut migrantów: szlak wiedzie teraz przez Białoruś i Litwę
Służby
Donald Tusk: Od 7 lipca wracają kontrole graniczne na granicy z Niemcami i Litwą
Służby
Straż Graniczna komentuje głośne nagranie. „To nie migranci, lecz funkcjonariusze”