- Dowódca SON dąży do odzyskania równowagi sił w regionie oraz odzyskania terytorium utraconego przez państwo członkowskie. Jednym z istotnych celów jest dążenie do zapobieżenia dalszej eskalacji konfliktu w regionie" – tłumaczy „Rzeczpospolitą" mjr Krzysztof Plażuk, z Centrum Operacji Specjalnych.
Przeprowadzane właśnie ćwiczenia są ostatnimi, które mają sprawdzić gotowość wojsk do przyjęcia dyżuru w ramach NRF w 2015 roku. Kierownictwo ćwiczenia znajduje się w norweskim Stavanger, gdzie znajduje się natowskie Połączone Centrum Działań Bojowych. Dowództwo Sił Odpowiedzi NATO znajduje się zaś w Neapolu, ale w rejonie konfliktu operuje wysunięte dowództwo operacji.
W Krakowie ćwiczy teraz Dowództwo Komponentu Operacji Specjalnych (SOCC). Poza Polakami oraz ich sojusznikami, w stolicy Małopolski znajdują się przedstawiciele: Dowództwa Operacji Specjalnych NATO, Dowództwa Operacji Specjalnych USA w Europie, Połączonego Centrum Działań Bojowych, zespoły łącznikowe z poszczególnych komponentów NRF, polscy żołnierze z centrów podporządkowanych Dowództwu Operacyjnemu Rodzajów Sił Zbrojnych, żołnierze Centralnej Grupy Działań Psychologicznych (Bydgoszcz), Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych (Kielce) oraz Służby Kontrwywiadu Wojskowego.
Gen. bryg. Jerzy Gut, dowódca COS-DKWS (dowódca SOC) tak ocenia trwające ćwiczenia: - Ćwiczenie było kolejnym wyzwaniem ale przede wszystkim dawało możliwość pracy w środowisku sił połączonych, w którym dowódcy poszczególnych komponentów mieli okazję ze sobą na co dzień współpracować. Mogliśmy zweryfikować, po raz kolejny - ale tym razem w niezwykle wymagających warunkach - procedury planistyczne i decyzyjne. Zobaczyliśmy w praktyce jak ważna jest umiejętność współdziałania pomiędzy wielonarodowymi komponentami SON. Doceniliśmy znaczenie pozostających w naszej dyspozycji systemów dowodzenia i nowoczesnych środków łączności. Sądzę, że jesteśmy naprawdę dobrze przygotowani do pełnienia rocznego dyżuru w ramach zestawu SON 2015, uwzględniając przy tym różne scenariusze naszego potencjalnego użycia.
Gotowi do natychmiastowych działań
Siły Odpowiedzi NATO (NATO Response Force, NRF) to pozostające w stałej gotowości, wydzielone oddziały sił zbrojnych NATO, których zadaniem jest szybka reakcja w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa państw członkowskich Sojuszu.