„Bezpieczeństwo to nie słowa, tylko działania i pieniądze. Podjąłem decyzję o przeznaczeniu 13 miliardów złotych na program modernizacji Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i SOP na lata 2026-2029” - napisał premier na platformie X. 

Siemoniak: Największym kapitałem są ludzie

W maju szef MSWiA, koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak, pytany o prace nad kolejną edycją tzw. ustawy modernizacyjnej, powiedział, że obecnie „toczy się dyskusja wewnętrzna ”  na temat nowego programu modernizacji. Ma ona dotyczyć m.in. rozdziału środków na poszczególne zadania. - Każda złotówka jest zawsze na wagę złota, więc trzeba ją racjonalnie wydawać. Jesteśmy w ogniu dyskusji wewnętrznej na temat nowego programu modernizacji. W centrum dyskusji jest kwestia, ile na modernizację sprzętu, a ile na modernizację wynagrodzeń – powiedział szef MSWiA.

- Musimy znaleźć złoty środek, bo oczywiście największym kapitałem są ludzie. Nie mam co do tego wątpliwości. Stąd ta decyzja o tym, żeby wprowadzić dodatki mieszkaniowe jak w wojsku – mówił Siemoniak. Dodał, że resort obserwuje tendencję wzrostu liczby chętnych do służby w Policji oraz zmniejszenie liczby odejść. - Zatrzymanie funkcjonariuszy, tych w takim bardzo dobrym wieku, których dużo odchodzi – mam na myśli takich trzydziestoparolatków, doświadczonych z energią, z chęcią pracy – to jest absolutnie nasz priorytet, więc jak tylko zakończymy trudne rozmowy, bo to też oczywiście minister finansów jest niełatwym partnerem – jak zawsze, dlatego jest ministrem finansów – to na pewno będziemy o tym publicznie i szeroko informowali – zapewnił.

Program modernizacji do końca 2025 roku

Obecna edycja programu modernizacji upływa wraz z końcem tego roku -  31 grudnia 2025 roku. Następna ustawa modernizacja obowiązywać ma od stycznia 2026 roku do grudnia 2029 roku. Do dziś nie wiadomo było jednak, jakie środki rząd zamierza przeznaczyć na ten cel.