. – Propozycje zmian przepisów mają m.in. ograniczyć biurokrację – mówi portalowi polska-zbrojna.pl płk Leszek Jankowiak.
Służba przygotowawcza to oferta dla tych, którzy zainteresowani są służbą wojskową, ale nigdy wcześniej nie odbyli przeszkolenia wojskowego. By zostać powołanym do służby, kandydaci muszą m.in. mieć ukończone 18 lat, być zdolnymi fizycznie i psychicznie do pełnienia służby (uzyskana podczas kwalifikacji kategoria zdrowia A) oraz nie mogą być karani za przestępstwo umyślne.
Obecnie ci, którzy ubiegają się o powołanie do służby przygotowawczej, muszą złożyć wniosek bezpośrednio do wojskowego komendanta uzupełnień. Koniecznie muszą dołączyć życiorys, skrócony odpis aktu urodzenia oraz informację z Krajowego Rejestru Karnego. Załącznikami mogą być także wszelkiego rodzaju dokumenty, które zwiększą szanse na powołanie, w tym m.in. certyfikaty językowe, świadectwa ukończonych kursów czy szkoleń lub uzyskania specjalizacji zawodowych.
Resort obrony narodowej chce jednak uprościć procedurę naboru kandydatów. – Proponujemy rozwiązania, które nie wiążą się z żadnymi kosztami, a będą mogły ułatwić kandydatom przejście ścieżki rekrutacji – tłumaczy płk Leszek Jankowiak, szef Zespołu do spraw Profesjonalizacji Sił Zbrojnych RP.
Kandydaci będą mogli składać wnioski drogą elektroniczną. W praktyce będą więc mogli załatwić tę sprawę w Wojskowej Komendzie Uzupełnień bez wychodzenia z domu. Ograniczona ma też zostać liczba załączników dołączanych do wniosku. Kandydaci nie będą już musieli przedkładać skróconego odpisu aktu urodzenia i życiorysu. – To dlatego, że ich dane wojsko już ma od momentu kwalifikacji wojskowej – mówi ppłk Witold Kostrzewa, starszy specjalista w Zespole.