Dzisiaj wchodzi w życie rozporządzenie ministra obrony narodowej w sprawie organów wojskowych sprawujących nadzór nad wytwarzaniem i obrotem produktami leczniczymi. Nowe przepisy wyraźnie rozdzielają kompetencje inspekcji cywilnej (czyli wojewódzkich inspektorów farmaceutycznych) i wojskowej.
Z rozporządzenia wynika, że nadzór nad obrotem lekami w szpitalu podległym ministrowi obrony narodowej sprawuje inspekcja wojskowa. Do jej zadań ma należeć kontrola aptek szpitalnych i ich asortymentu.
Inspekcja wojskowa jest dwuinstancyjna. Pierwszym jej szczeblem jest szef Zespołu Nadzoru Farmaceutycznego. To on ma podejmować decyzję o tym, że należy wstrzymać obrót danym lekiem, bo jest np. niebezpieczny dla pacjenta. Szef zespołu orzeknie także, czy aptece szpitalnej można udzielić zezwolenia na prowadzenie działalności czy też należy je cofnąć.
Rozporządzenie precyzuje także, że organem wyższym nad szefem Zespołu jest naczelny inspektor farmaceutyczny Wojska Polskiego. Zgodnie z przepisami wojskowi inspektorzy będą także uprawnieni do wstępu do apteki szpitalnej o każdej porze dnia i nocy. Do tej pory kompetencje inspekcji cywilnej i wojskowej w szpitalach wojskowych nakładały się, bo poprzednie rozporządzenie nie określało, jakie ma inspekcja wojskowa.
podstawa prawna: rozporządzenie ministra obrony narodowej z 15 maja 2013 DzU z 19 czerwca, poz.698