Zaostrzenie [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=0E2B6EDE9F1A79BDA2E66C83B96BC0F7?id=74999]kodeksu karnego[/link] nastąpiło po tym, jak w lutym tego roku młodociani przestępcy zabili w Warszawie interweniującego po cywilnemu policjanta. Andrzej Struj został śmiertelnie raniony nożem, gdy zwrócił uwagę 18-latkom na przystanku tramwajowym na Woli.
Projekt noweli kodeksu karnego zaostrzającego kary za zabójstwo i napaść na funkcjonariusza (w tym policjanta), uwzględniający też kwietniowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego, pojawił się kilkanaście dni po tragicznym zdarzeniu. W piątek uchwalił ją Sejm (nowelę poparło 389 posłów, tylko jeden był przeciwny).
[srodtytul]Obrona jak interwencja[/srodtytul]
Nowelizacja ma również inne przepisy mające wzmocnić ochronę prawną funkcjonariuszy oraz innych osób, które występują w obronie prawa, reagując na chuligańskie zachowania.
Zgodnie ze zmienionym prawem karnym osobom podejmującym tzw. obronę konieczną interwencyjną zostanie przyznana taka sama ochrona jak przewidziana dla funkcjonariuszy publicznych. Z kolei za naruszenie nietykalności osoby podejmującej obronę konieczną interwencyjną ma grozić grzywna, ograniczenie wolności lub więzienie do lat dwóch. Do tej pory sprawcy groziło maksymalnie do roku pozbawienia wolności.