Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie szczegółowego sposobu i trybu postępowania w stosunku do przenoszonych do służby w policji funkcjonariuszy Służby Celnej, Straży Granicznej, wywiadu, CBA, ABW itd.
Projekt określa procedurę, jaką musi przejść funkcjonariusz ubiegający się o przejście do policji. Na początek musi złożyć wniosek do komendanta głównego policji za pośrednictwem szefa lub komendanta służby, w której strukturach się znajduje.
Komendant główny policji kieruje ten wniosek wraz z uwierzytelnionym wyciągiem z akt osobowych zainteresowanego do właściwego przełożonego do zaopiniowania. Po otrzymaniu zaopiniowanego wniosku i jego akceptacji występuje do ministra spraw wewnętrznych o zgodę na przeniesienie funkcjonariusza do służby w policji.
Rozpatrując wniosek o przeniesienie do pełnienia służby w policji, komendant główny będzie uwzględniał szczególne predyspozycje kandydata do zmiany rodzaju służby. [b]Dobrze widziane będą m.in. doświadczenie i umiejętności w wykonywaniu czynności analitycznych, dochodzeniowo-śledczych, kontroli pirotechnicznej, eksploatacji sprzętu radiowego czy informatycznego. [/b]
Ponadto zanim komendant wystąpi do ministra z wnioskiem o przeniesienie danej osoby do policji, może ją zobowiązać do poddania się badaniom w celu potwierdzenia zdolności fizycznej i psychicznej. Badania te będą przeprowadzać właściwe komisje lekarskie. Nie w każdym wypadku trzeba będzie je przeprowadzać – tylko wówczas, gdy komendant policji uzna, że zachodzi taka potrzeba.