Funkcjonariusz przyjmowany do służby przedstawił dyplom ukończenia studiów wyższych. Jako że okresu studiów nie wlicza się do wysługi lat uwzględnianej przy ustalaniu wzrostu uposażenia zasadniczego, policjant nie sprawdził, czy okres ten został uwzględniony przy ustalaniu jego innych uprawnień. Zorientował się, że coś jest nie tak, dopiero jakiś czas po otrzymaniu pierwszej nagrody jubileuszowej (za 20 lat). Czy dostanie nagrodę za 25 lat?

Zgodnie z rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych i administracji z 19 czerwca 2002 r. w sprawie okresów wliczanych do okresu służby, od którego zależy nabycie prawa do nagrody jubileuszowej, oraz trybu jej obliczania i wypłacania policjantom (DzU nr 100, poz. 913, dalej: rozporządzenie nagrodowe) do okresu służby, od którego zależy nabycie przez policjanta prawa do nagrody jubileuszowej, oprócz okresów służby i pracy oraz innych okresów uwzględnianych przy ustalaniu wzrostu uposażenia zasadniczego z tytułu wysługi lat, wlicza się okres studiów w szkole wyższej przewidziany programem nauczania w łącznym wymiarze nie większym niż pięć lat, pod warunkiem uzyskania dyplomu ich ukończenia.

Policjant dyplom przedstawił, ale ze względu na brak w nim informacji o okresie studiów przewidzianym programem nauczania nie mógł być uznany za dokument pozwalający zaliczyć okres studiów do okresu służby, od którego zależy nabycie nagrody jubileuszowej. Żeby mieć ten okres zaliczony, policjant powinien zatem przedstawić dodatkowo zaświadczenie z uczelni zawierające potrzebną informacje. To on bowiem, stosownie do § 1 ust. 1 cytowanego rozporządzenia, jest obowiązany udokumentować prawo do nagrody jubileuszowej, jeżeli w jego aktach osobowych brak odpowiedniej dokumentacji. Jaki wpływ na jego uprawnienia do nagrody będzie miało przedstawienie takiego zaświadczenia, zależy od wielu czynników, m.in. terminu, jaki upłynął od pierwszej nagrody, liczby lat, która zostanie mu doliczona do wysługi, itp.

W sprawie, którą rozstrzygał WSA w Opolu (wyrok z 6 września 2011 r. II SA/Op 166/11), po złożeniu przez policjanta stosownego zaświadczenia i doliczenia okresu studiów do wysługi lat (cztery lat i sześć miesięcy) okazało się, że jego wysługa wynosi 28 lat pięć miesięcy i 20 dni. Wobec powyższego od dnia, w którym nabył on prawo do nagrody za 25 lat służby, minęły ponad trzy lata. W tych okolicznościach organ uznał, że roszczenie o nagrodę jubileuszową uległo przedawnieniu. Zgodnie bowiem z art. 107 ust. 1 ustawy o Policji roszczenia z tytułu prawa do uposażenia i innych świadczeń oraz należności pieniężnych ulegają przedawnieniu z upływem trzech lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. Wprawdzie organ właściwy do rozpatrywania roszczeń może nie uwzględnić przedawnienia, jeżeli opóźnienie w dochodzeniu roszczenia jest usprawiedliwione wyjątkowymi okolicznościami, ale, jak pokazuje praktyka, organy policji nie zawsze korzystają z tej możliwości. Dlatego z dokumentowaniem swoich uprawnień lepiej nie zwlekać.

podstawa prawna: art. 107, art. 111 ustawy z 6 kwietnia 1990 r. o Policji (tekst jedn. DzU z 2015 r. poz. 355 ze zm.)