Reklama
Rozwiń

Jak naprawić polski system ochrony zdrowia? Robić to jak Holendrzy

Jak całościowo naprawić polski system ochrony zdrowia – zastanawiali się eksperci podczas Kongresu Wizja Zdrowia.

Aktualizacja: 15.10.2021 10:11 Publikacja: 15.10.2021 07:37

Jak naprawić polski system ochrony zdrowia? Robić to jak Holendrzy

Foto: Fotorzepa / Robert Wójcik

– Polskie Ministerstwo Zdrowia i inne instytucje mające wpływ na działanie krajowego systemu ochrony zdrowia potrzebują więc takiej obiektywnej ekspertyzy, która dostarczyłaby wiedzę o sposobach całościowego poprawienia jego efektywności w podobny sposób, jak zrobiła to Niderlandach Komisja Wisse Dekkera – mówią członkowie grupy inicjatywnej projektu Koncepcja Kompleksowej Naprawy Polskiego Systemu Ochrony Zdrowia.

O dotychczasowych próbach optymalizacji polskiego systemu ochrony zdrowia podejmowanych w ciągu kilkudziesięciu ostatnich lat, a także procedurach i narzędziach w wyróżniających się systemach ochrony zdrowia innych krajów, jakie mogłyby stanowić remedium na problemy polskiego systemu, rozmawiali podczas Kongresu Wizja Zdrowia odbywającego się w Warszawie w środę i czwartek.

Eksperci, wśród których nie zabrakło dr. Mieczysława Błońskiego, wiceprezydenta Uczelni Łazarskiego (UŁ) i prof. Anny Wilmowskiej z UŁ, prof. Iwony Kowalskiej-Bobko z Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. Andrzeja Matyi z Collegium Medicum UJ i prof. Józefiny Hrynkiewicz z Uniwersytetu Warszawskiego, omówili też przesłanki całościowej naprawy polskiego systemu ochrony zdrowia. Jeden z paneli poświęcono też holenderskiej reformie ochrony zdrowia zapoczątkowanej przez Komisję Wisse Dekkera.

Czytaj więcej

Bartłomiej Chmielowiec: jak naprawić polski system ochrony zdrowia

Zdaniem członków grupy inicjatywnej jest ona bardzo znanym przykładem całościowego i kompleksowego podejścia do kwestii jego naprawy, prowadzącego do jego wysokiej efektywności, utrzymującej się przez kilkadziesiąt lat. Uważają, że niektóre rozwiązania zaproponowane przez Komisję Wisse Dekkera mogą być aktualne do chwili obecnej.

Podczas panelu „Rekomendacje dotyczące kompleksowej optymalizacji polskiego systemu ochrony zdrowia" eksperci omówili elementy, które mogą mieć największe znaczenie dla podniesienia efektywności idealnego systemu w Polsce.

– Koncepcja kompleksowej naprawy systemu, jaką proponuje nasza grupa inicjatywna, zdobywa coraz większe poparcie w kraju. Wyrazem tego jest zaproszenie jej do organizacji pięciu paneli Kongresu Wizja Zdrowia, w których wystąpiło 30 znakomitych mówców, a także objęcie patronatem dziennika „Rzeczpospolita" – podkreślał w przemówieniu otwierającym dr Mieczysław Błoński.

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawnicy
Kto najlepiej uczy przyszłych prawników w Polsce? Ranking „Rzeczpospolitej”
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono