– Polskie Ministerstwo Zdrowia i inne instytucje mające wpływ na działanie krajowego systemu ochrony zdrowia potrzebują więc takiej obiektywnej ekspertyzy, która dostarczyłaby wiedzę o sposobach całościowego poprawienia jego efektywności w podobny sposób, jak zrobiła to Niderlandach Komisja Wisse Dekkera – mówią członkowie grupy inicjatywnej projektu Koncepcja Kompleksowej Naprawy Polskiego Systemu Ochrony Zdrowia.
O dotychczasowych próbach optymalizacji polskiego systemu ochrony zdrowia podejmowanych w ciągu kilkudziesięciu ostatnich lat, a także procedurach i narzędziach w wyróżniających się systemach ochrony zdrowia innych krajów, jakie mogłyby stanowić remedium na problemy polskiego systemu, rozmawiali podczas Kongresu Wizja Zdrowia odbywającego się w Warszawie w środę i czwartek.
Eksperci, wśród których nie zabrakło dr. Mieczysława Błońskiego, wiceprezydenta Uczelni Łazarskiego (UŁ) i prof. Anny Wilmowskiej z UŁ, prof. Iwony Kowalskiej-Bobko z Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. Andrzeja Matyi z Collegium Medicum UJ i prof. Józefiny Hrynkiewicz z Uniwersytetu Warszawskiego, omówili też przesłanki całościowej naprawy polskiego systemu ochrony zdrowia. Jeden z paneli poświęcono też holenderskiej reformie ochrony zdrowia zapoczątkowanej przez Komisję Wisse Dekkera.
Czytaj więcej
Gdy już zapewnimy odpowiedni dostęp do świadczeń oraz ich wysoką jakość i bezpieczeństwo, pozostanie konieczność odpowiedniego wsparcia pacjenta. Trzeba mu zapewnić przewodnictwo po systemie, a także skoordynować usługi zdrowotne.
Zdaniem członków grupy inicjatywnej jest ona bardzo znanym przykładem całościowego i kompleksowego podejścia do kwestii jego naprawy, prowadzącego do jego wysokiej efektywności, utrzymującej się przez kilkadziesiąt lat. Uważają, że niektóre rozwiązania zaproponowane przez Komisję Wisse Dekkera mogą być aktualne do chwili obecnej.