Klub Parlamentarny Platformy Obywatelskiej przygotował projekt nowelizacji ustawy o państwowym ratownictwie medycznym. Posłowie proponują, aby do końca grudnia 2020 r. w skład zespołów specjalistycznych jeżdżących w karetkach mogli wchodzić także lekarze, którzy dopiero są w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z medycyny ratunkowej. Muszą mieć też trzy lata doświadczenia, w tym minimum 3 tys. godzin pracy w zespole ambulansu, na szpitalnym oddziale ratunkowym lub w izbie przyjęć.
Przepis przejściowy tej ustawy wskazuje teraz, że w ambulansach mogą pracować lekarze bez specjalizacji lub tylko z wieloletnim stażem w pogotowiu, ale obowiązuje on tylko do końca 2012 r.
Wiele placówek po 1 stycznia 2013 r. miałoby zatem niedobory kadrowe w karetkach S, czyli jeżdżących do najcięższych przypadków. Nowelizacja ma rozwiązać ten problem. Projekt mówi bowiem, że wystarczy, by lekarze ci rozpoczęli specjalizację ratowniczą.
Zdaniem posłów pogotowia nie są w stanie już od stycznia włączyć do zespołów karetek lekarzy ze zrobionym kursem w medycynie ratunkowej (jest ich tylko ok. 750). Z tego powodu pogotowia mogłyby stracić kontrakt z NFZ.
etap legislacyjny: przed pierwszym czytaniem