Rada Miasta Krakowa nie miała więc podstaw prawnych do podjęcia uchwały w tej sprawie – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny, oddalając skargę kasacyjną prezydenta Krakowa.
Uchwałę z 2006 r. o ustaleniu zasad przyznawania stypendiów w ramach projektu „Małopolski program stypendialny dla studentów z Krakowa” zaskarżył do sądu Jakub Wykręt, student IV roku Wydziału Nauk Prawnych i Ekonomicznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. – Stypendia współfinansuje Europejski Fundusz Społeczny będący jednym z funduszy strukturalnych. W państwach UE wynoszą one 1000 euro rocznie. W Polsce – 2,5 tys. zł rocznie dla studentów I roku i 3,5 tys. zł rocznie dla studentów następnych lat – mówi.
Jakub Wykręt zakwestionował par. 2 załącznika do uchwały, który wyklucza unijne stypendia dla studentów pobierających inne świadczenia stypendialne o charakterze socjalnym. – Eliminuje to z góry osoby o najniższych dochodach
, które otrzymują stypendium z uczelni – wyjaśnia Wykręt.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie unieważnił uchwałę. Pomoc stypendialna jest udzielana przez organy administracji rządowej lub przez samą uczelnię. Nie jest to zadanie jednostki samorządu terytorialnego – stwierdził. Ustawa o samorządzie powiatowym nie daje do tego podstaw prawnych. Uprawnień nie stwarza również ustawa o Narodowym Planie Rozwoju zawierająca działanie pod nazwą „Wyrównywanie szans edukacyjnych poprzez programy stypendialne”.