Na pytania odpowiada Mariusz Dąbrowski z Departamentu Świadczeń Rodzinnych w MPiPS
Jestem matką dwojga dzieci. Na pierwsze dostawałam zaliczkę alimentacyjną. Od marca ją zabrano, bo związałam się z mężczyzną, z którym mam drugie dziecko. Gmina uchyliła decyzję o przyznaniu mi pomocy. Słyszałam, że zniesiono zasadę, iż zaliczka przysługuje tylko samotnie wychowującym dziecko. Czy w takim razie mogę ją jeszcze otrzymać?
Tak
Wynika to z wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 23 czerwca 2008 r., który uznał za sprzeczną z konstytucją zasadę, że zaliczka się nie należy, gdy nie wychowuje się dziecka samotnie (sygn. P 18/06). Żeby ją uzyskać za wsteczne okresy, czytelniczka powinna złożyć w gminie skargę o wznowienie postępowania w trybie art. 145a kodeksu postępowania administracyjnego (w tej instytucji, która ją wydała, np. w ośrodku pomocy społecznej). Trzeba się jednak pospieszyć, bo 7 sierpnia br. mija termin na jej złożenie. Potem otrzymanie zaliczki za wsteczne okresy nie będzie już możliwe w tym trybie. Jeśli nawet czytelniczka nie zdoła skompletować wszystkich dokumentów, to do zachowania terminu wystarczy, że złoży w gminie samą skargę ze wskazaniem decyzji, od której się odwołuje. Potem, jeśli okaże się to konieczne, organ wezwie ją do uzupełnienia dokumentacji w określonym terminie. Gmina podejmie decyzję o wszczęciu postępowania w sprawie zaliczki i ponownie rozpatrzy wniosek (uwzględniając zmienione przepisy). Warto pamiętać, że prawa do skargi o wznowienie postępowania nie mają te osoby, które nie składały wniosku o zaliczkę i tym samym nie mają odmownej decyzji z gminy. Jeśli jednak wystąpią z wnioskiem o zaliczkę w sierpniu, to dostaną ją jeszcze za sierpień i wrzesień (jeżeli spełniają pozostałe warunki z ustawy o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej).
Od lat sama wychowuję syna. Ojciec dziecka nie płacił alimentów. Ostatnio zmarł. Czy mam szansę na świadczenia alimentacyjne?